Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslanci podávají trestní oznámení kvůli změnám u policie. Míří na olomoucké žalobce a GIBS

Poslanci podávají trestní oznámení kvůli změnám u policie. Míří na olomoucké žalobce a GIBS

Sněmovní vyšetřovací komise, která rozkrývala okolnosti reorganizace policie, má podezření na pochybení ze strany olomouckých vrchních státních zástupců a Generální inspekce bezpečnostních sborů. Trestní oznámení míří na Milana Vaculíka z inspekce a Petra Šeredu z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, uvedla Česká televize.

Obě trestní oznámení už podepsal předseda sněmovní vyšetřovací komise Pavel Blažek (ODS). Během odpoledne budou podána, sdělil ČTK. Sněmovna by se měla s obsahem zprávy komise seznámit ve čtvrtek a poté po poradě klubů hlasovat o usneseních.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji i někteří žalobci. Komise se zabývala podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců.

Komise před dvěma týdny jednomyslně schválila text závěrečné zprávy. Poslanci kromě dvou trestních oznámení taky navrhnou sněmovně dvě novely právních předpisů z oblasti trestního práva.

Vyšetřovací komise začala pracovat 11. července. První výslechy svědků následovaly v srpnu a některé se protáhly dlouho do noci. Místopředseda komise Martin Lank (Úsvit) novinářům řekl, že poslanci měli 16 schůzí a vyslechli 21 svědků. Výslechy trvaly 64 hodin. „Sešlo se nám 4 128 stran nejrůznějších dokumentů,“ dodal Lank.

Trestní oznámení musela být podepsána nejpozději dnes, kdy končí mandát komise. Dnes by také měly být uzavřené a připravené materiály, které poputují k vedení Sněmovny. Závěrečná zpráva i usnesení, o kterých následně budou poslanci hlasovat, pak zazní poprvé na plenárním jednání.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1