Poslanci přehlasovali prezidentské veto. Co bude teď s Babišovým majetkem? | info.cz

Články odjinud

Poslanci přehlasovali prezidentské veto. Co bude teď s Babišovým majetkem?

V Poslanecké sněmovně zavládla při hlasování o zákonu o střetu zájmů nebývalá jednota. Poslanci většinou 129 hlasů přehlasovali veto prezidenta Miloše Zemana. Ten dříve avizoval, že se v takovém případě obrátí na Ústavní soud. Stejně tak tvrdil v minulosti Andrej Babiš, že pokud k přehlasování dojde, vzdá se Agrofertu.

Zatímco členové hnutí ANO z pochopitelných důvodů hlasovali proti návrhu, poslanci za ČSSD, KDU-ČSL, ODS, TOP 09, KSČM a Úsvit se spojili a přehlasovali potřebnou většinou 129 hlasů prezidentské veto, proti bylo 49 zákonodárců. Zákon o střetu zájmů se tak vrátil do hry a je otázkou, jak se bude situace vyvíjet dále.

Miloš Zeman oznámil v okamžiku, kdy návrh zákona vetoval, že pokud ho sněmovna přehlasuje, podá ve věci dovolání k Ústavnímu soudu. Stejnou variantu ostatně před hlasováním nastínil rovněž předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Zajímavá bude rovněž reakce ministra financí Andreje Babiše, kterého se zákon dotkne především. Ten se zkraje ledna nechal slyšet, že pokud poslanci přehlasují prezidentské veto, vzdá se do konce měsíce svého majetku. Jedním z řešení by v jeho případě mohly být svěřenské fondy, dokud bude politicky aktivní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud