Články odjinud

Poslanci projednají vojenské mise, opozici trápí podmínky komunistů

Poslanci projednají vojenské mise, opozici trápí podmínky komunistů

Schůze Poslanecké sněmovny bude v pátek mimo jiné pokračovat bodem, který se bude věnovat účastí našich vojáků v zahraničních misích. Opozice věc zvedla poté, co vyšlo najevo, že komunisté nepodpoří vládu Andreje Babiše v případě, že zvýší účast českých vojáků v zahraničních operacích. Premiér v demisi už ale přispěchal s prohlášením, že komunistům posílení misí české armády v Mali, v Iráku a v Afghánistánu nevadí. A pokud jde o Pobaltí, které je komunistům trnem v oku, zůstane vše při starém.

S ústupky Babiše ale nesouhlasí opozice. Podle Martina Kupky z ODS Babiš dovedl Českou republiku do situace, kdy mantinely pro plnění našich závazků vůči NATO bude určovat skrytá či otevřená dohoda s komunisty. „Za oponou polokomunistické vlády zůstává, jakou cenu Andrej Babiš za další a další ústupky komunistů bude platit. Transparentnost je pro vládu v čele s hnutím ANO už jen trapný ironický úšklebek,“ uvedl Kupka pro INFO.CZ.

KSČM už dříve ústy svého předsedy kritizovala návrh vládního prohlášení chystaného kabinetu ANO s ČSSD kvůli závazku posilovat české zahraniční mise. Předseda KSČM Vojtěch Filip se dokonce po jednom z jednání špiček své strany nechal slyšet, že jde o tak zásadní problém, že by komunisté nemohli vznik vlády tolerovat. „KSČM nemá, jak jsem to pochopil, problém s navyšováním našich vojáků v Iráku, v Mali a v Afghánistánu,“ uvedl ale Babiš tento týden po jednání s předsedou KSČM.

Zároveň tvrdí, že pokud jde o Pobaltí, počet našich vojáků by se neměl měnit. Podle zdrojů ČTK přitom mandát pro armádu v Pobaltí platí do konce ledna 2019. Ještě letos by mělo v případě schválení návrhu odjet do Afghánistánu až o 140 vojáků více. Česká armáda má nyní v zemi mandát na 250 vojáků, V Mali se má mandát zvýšit z 50 na 120 lidí. Až 110 vojáků, místo nynějších 65, má zamířit také do Iráku. Podle ČTK armáda čeká na vyjádření NATO, které v Iráku plánuje spustit vlastní misi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud