Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslanci schválili zákon o kybernetické bezpečnosti. Je to důležitý krok, pochvaluje si Sobotka

Poslanci schválili zákon o kybernetické bezpečnosti. Je to důležitý krok, pochvaluje si Sobotka

Poslanci ve třetím čtení schválili zákon o kybernetické bezpečnosti. Pro hlasovaly všechny v dolní komoře zastoupené subjekty. Podle premiéra a předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky jde o zásadní krok v ochraně občanů před riziky, které souvisejí s kybernetickými útoky. Sobotka to řekl na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně krátce po hlasování.

„Novela zákona o kybernetické bezpečnosti a zákona o svobodném přístupu zpracoval Národní bezpečnostní úřad, transponuje evropskou směrnici o opatřeních k zajištění vysoké společné úrovně bezpečnosti sítí a informačních systémů v rámci EU,“ zdůraznil premiér s tím, že jsme jednou z prvních zemí v Evropské unii, které podobnou normu schválily. „Jsem také rád, že návrh získal širokou podporu napříč politickým spektrem,“ dodal.

Novela rozšiřuje působnost stávajícího zákona o kybernetické bezpečnosti na další skupiny provozovatelů nebo správců IT technologií. Nově budou muset případné bezpečnostní incidenty oznámit, což by mělo podle Sobotky zajistit například ochranu před ztrátou citlivých údajů uživatelů a před dalším šířením škod. Novela zároveň počítá se vznikem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který by měl sídlit v Brně.

Sobotka na tiskové konferenci také připomněl, že se jeho vláda posilování kybernetické bezpečnosti věnuje dlouhodobě. „Prosadili jsme již řadu konkrétních opatření. Schválili jsme zákon o kybernetické bezpečnosti, který nabyl účinnosti počátkem roku 2015. Následně, v únoru 2015, jsme schválili Národní strategii kybernetické bezpečnosti pro roky 2015–2020 a naplňujeme její akční plán. V listopadu loňského roku jsme rovněž odsouhlasili výstavbu nové budovy pro centrum kybernetické bezpečnosti v Brně.“

Bohuslav SobotkaBohuslav Sobotkaautor: ČTK


 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744