Poslanci se hádají o lithium. „Je to tunel století,“ hřímal Okamura | info.cz

Články odjinud

Poslanci se hádají o lithium. „Je to tunel století,“ hřímal Okamura

Sněmovna po pěti hodinách jednání schválila program dnešní mimořádné schůze k těžbě lithia svolané z popudu opoziční KSČM. Nyní mohou u řečnického pultu promluvit i řadoví poslanci bez přednostního práva, v uplynulých hodinách vystupovali jen řečníci s přednostními právy, například premiér, ministři nebo předsedové klubů a stran. Do debaty bylo řádně přihlášeno 12 poslanců. Ze 129 přítomných poslanců jich hlasovalo pro schůzi 125, tři byli proti.

Na závěr schůze budou moci poslanci hlasovat o usneseních. Návrhy, které mají na stolech, předložily KDU-ČSL, TOP 09 a KSČM. Například komunisté navrhují kromě jiného, aby těžba některých kovů byla v rukou státu a nakládat s nimi mohly jen firmy, které vlastní stát, kraje nebo obce.

Obdobný text představil předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Těžit má podle jeho návrhu státní podnik a zisk musí zůstat ve státním rozpočtu, na Česko by muselo být vázáno i zpracování lithia. Okamura soudí, že právo na kov získala malá skupina spekulantů a odpovědnost nese celá vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, promrhala podle něho miliardy. Stát ovšem ztratil možnost o lithiu rozhodovat podle Okamury už za kabinetu ODS a TOP 09. „Máslo na hlavě má všech pět těchto stran,“ řekl.

Dosavadní debata se nesla v duchu konfliktu zejména mezi vládními ČSSD a hnutím ANO. Předseda ANO Andrej Babiš ve Sněmovně prohlásil, že lithium je další kšeft sociální demokracie.

„Lithium má zůstat v rukách českého státu. Co udělal pan ministr Havlíček, je pravý opak,“ uvedl Babiš, který volal po ukončení memoranda. Podle šéfa ANO dokument není platný, když licenci na průzkum zásob na Cínovci má firma Geomet. EMH ji vlastní. Babiš opět uvedl, že pokud Havlíček na dotazy neodpoví, podá trestní oznámení.

Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) nařkl z toho, že za svého politického působení způsobil miliardové škody. Babiš řekl, že ministerský předseda je loutka energetického gigantu ČEZ a „kmotra Pokorného“, jímž zřejmě myslel vlivného právníka Radka Pokorného.

Sociální demokraté v předchozích vystoupeních kauzu kolem těžby lithia označili za vykonstruovanou a umělou a za útok vedený hnutím ANO a KSČM. Premiér Sobotka mluvil o tom, že se Babiš snaží zakrýt své vlastní kauzy. Poukázal v této souvislosti na americký film Vrtěti psem. Babiše policie stíhá v případu Čapí hnízdo. Minulý týden slovenský Ústavní soud zrušil verdikty, podle nichž byl Babiš veden ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti neoprávněně. Kauza se tím vrátí na začátek.

Za předvolební hysterii pokládá nynější spory kolem těžby lithia zejména mezi vládními ČSSD a hnutím ANO opoziční TOP 09. Občanští demokraté označili dnešní mimořádné jednání poslanců za neobvyklý předvolební mítink.

Spor se vede kvůli memorandu, které podepsal s australskou těžařskou firmou ministr průmyslu o obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Sociální demokraté mluví o posílení pozice státu, Okamura naopak o „náběhu na podvod a tunel století“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud