Poslanci STAN chtějí nižší DPH na vlakové a autobusové jízdné. Teď je osmá nejvyšší v Evropě | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslanci STAN chtějí nižší DPH na vlakové a autobusové jízdné. Teď je osmá nejvyšší v Evropě

Poslanci STAN chtějí nižší DPH na vlakové a autobusové jízdné. Teď je osmá nejvyšší v Evropě
 

Jízdenky na vlaky a autobusy by měly spadat do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty místo nynější 15procentní. V návrhu novely daňového zákona přesun navrhli poslanci STAN. Veřejné rozpočty by změnou přišly podle jejich odhadu o 930 milionů korun ročně.

Nynější DPH na jízdné v osobní pozemní hromadné pravidelné dopravě je podle autorů osmá nejvyšší v Evropě. Přesun do nižší sazby by podle nich mohl jízdenky zlevnit, případně přinést dopravcům více peněz na rozvoj veřejné dopravy. „Potenciálně mohou posloužit také pro navýšení mezd řidičů ve veřejné dopravě, jichž je v České republice nedostatek,“ napsali poslanci STAN v důvodové zprávě.

Předloha se netýká osobní dopravy lanovými a visutými dráhami ani vodní nebo letecké hromadné pravidelné dopravy. Nejprve ji posoudí vláda, rozhodnou o ní zákonodárci. Novela by měla být podle návrhu účinná od příštího roku.

Předkladatelé odhadli, že stát by změnou přišel o 628 milionů korun ročně. Dopad na obce by činil podle nich 219 milionů korun a na kraje 83 milionů korun.

Vláda ANO Andreje Babiše zavádí od 10. června slevu 75 procent na jízdném ve vlacích a autobusech pro studenty do 26 let a seniory od 65 let. Zlevněné jízdné vyjde stát od příštího roku na 5,83 miliardy korun ročně. Letos to bude 3,26 miliardy korun.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.