Poslanec ČSSD se chystá na Okamuru. Od ANO chce „supernabídku“, pak by SPD odvolal z vedení sněmovny | info.cz

Články odjinud

Poslanec ČSSD se chystá na Okamuru. Od ANO chce „supernabídku“, pak by SPD odvolal z vedení sněmovny

Sociální demokracie by měla podle poslance Ondřeje Veselého (ČSSD) vstoupit do koalice s ANO jen v případě, pokud by dostala od vítěze voleb "supernabídku". Jediný jihočeský zákonodárce za ČSSD by přivítal, pokud by pak nová koalice odvolala všechny členy SPD z funkce ve vedení Sněmovny. Veselý to řekl ČTK.

"Samozřejmě by se to týkalo i Tomia Okamury, který je momentálně místopředsedou Sněmovny. Sociální demokracie by se totiž měla stát součástí koalice s ANO jen v případě, že nebudeme pouze fíkovým listem. To znamená, že by ČSSD měla rozbourat současnou koalici ANO s SPD a KSČM," uvedl Veselý.

Podle něj takzvaná "supernabídka" musí mít i další faktory a ČSSD by podle něj měla trvat na tom, aby současný premiér v demisi Andrej Babiš zůstal mimo vládu. ČSSD by měla získat i odpovídající počet významných ministerstev.

ANO ve čtvrtek večer oznámilo, že chce obnovit jednání se sociálními demokraty o možné koalici. ČSSD při předchozím neúspěšném pokusu o vytvoření koalice usilovalo o ministerstvo vnitro, což Babišovo hnutí neakceptovalo. Podle Veselého je však kontrola vnitra ze strany sociálních demokratů legitimním nárokem. Jedním z důvodů je například kauza Čapí hnízdo, v níž figuruje stíhaný Babiš.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) přitom tvrdil, že celá záležitost je už mimo kompetenci ministerstva vnitra. S tím však Veselý nesouhlasí. "Pokud mám správné informace, tak věc je ve fázi takové, že se pouze zahájilo trestní stíhání. Ty osoby si podaly stížnost a o ní nebylo rozhodnuto. A pokud mám správné informace, tak celá záležitost bude ještě dlouho na policii, tedy pod ministerstvem vnitra," řekl Veselý.

Podle něj má ministerstvo vnitra navíc další důležitý význam. "Ono totiž může blokovat nekalé podnikatelské aktivity. Víc to komentovat nebudu, nechť si to každý čtenář přeloží po svém," dodal Veselý.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud