Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslanec ČSSD se chystá na Okamuru. Od ANO chce „supernabídku“, pak by SPD odvolal z vedení sněmovny

Poslanec ČSSD se chystá na Okamuru. Od ANO chce „supernabídku“, pak by SPD odvolal z vedení sněmovny

Sociální demokracie by měla podle poslance Ondřeje Veselého (ČSSD) vstoupit do koalice s ANO jen v případě, pokud by dostala od vítěze voleb "supernabídku". Jediný jihočeský zákonodárce za ČSSD by přivítal, pokud by pak nová koalice odvolala všechny členy SPD z funkce ve vedení Sněmovny. Veselý to řekl ČTK.

"Samozřejmě by se to týkalo i Tomia Okamury, který je momentálně místopředsedou Sněmovny. Sociální demokracie by se totiž měla stát součástí koalice s ANO jen v případě, že nebudeme pouze fíkovým listem. To znamená, že by ČSSD měla rozbourat současnou koalici ANO s SPD a KSČM," uvedl Veselý.

Podle něj takzvaná "supernabídka" musí mít i další faktory a ČSSD by podle něj měla trvat na tom, aby současný premiér v demisi Andrej Babiš zůstal mimo vládu. ČSSD by měla získat i odpovídající počet významných ministerstev.

ANO ve čtvrtek večer oznámilo, že chce obnovit jednání se sociálními demokraty o možné koalici. ČSSD při předchozím neúspěšném pokusu o vytvoření koalice usilovalo o ministerstvo vnitro, což Babišovo hnutí neakceptovalo. Podle Veselého je však kontrola vnitra ze strany sociálních demokratů legitimním nárokem. Jedním z důvodů je například kauza Čapí hnízdo, v níž figuruje stíhaný Babiš.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) přitom tvrdil, že celá záležitost je už mimo kompetenci ministerstva vnitra. S tím však Veselý nesouhlasí. "Pokud mám správné informace, tak věc je ve fázi takové, že se pouze zahájilo trestní stíhání. Ty osoby si podaly stížnost a o ní nebylo rozhodnuto. A pokud mám správné informace, tak celá záležitost bude ještě dlouho na policii, tedy pod ministerstvem vnitra," řekl Veselý.

Podle něj má ministerstvo vnitra navíc další důležitý význam. "Ono totiž může blokovat nekalé podnikatelské aktivity. Víc to komentovat nebudu, nechť si to každý čtenář přeloží po svém," dodal Veselý.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744