Poslanec Hlavatý opět fascinuje: vinu za nové volby nesou moji voliči, ptejte se jich, zda to zaplatí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslanec Hlavatý opět fascinuje: vinu za nové volby nesou moji voliči, ptejte se jich, zda to zaplatí

Poslanec Hlavatý opět fascinuje: vinu za nové volby nesou moji voliči, ptejte se jich, zda to zaplatí

Poslanec za ANO Jiří Hlavatý se zlobí na své voliče, kteří ho vykroužkovali z nevolitelné pozice do sněmovny. Majitel textilky Juta dosud působil jako senátor, o tento post ale s úspěchem ve sněmovních volbách přišel, což se mu vůbec nelíbí. Poté, co v rozhovoru pro Deník překvapil svými slovy o tom, že se stal obětí a že se jedná o podvod a návrat k totalitě, vyrukoval teď s dalšími bezmála šokujícími výroky: své voliče označil za viníky.

Majitel největší české textilky Juta Jiří Hlavatý manévruje a okolí se nestačí divit. Senátorský mandát mu zanikl, když jako osobnost uspěl díky výrazné podpoře voličů ve sněmovních volbách. Vykroužkovali ho z 18. místa, radost mu tím ale neudělali. Hlavatému totiž zvolením automaticky zanikl senátorský mandát a v jeho obvodu se proto v lednu budou konat doplňovací senátní volby. Na to Hlavatý opět překvapivě zareagoval. „Za to, že se konají další volby, já opravdu nemůžu,“ řekl – údajně silně rozezlený – pro portál Aktuálně.cz.

Navíc sdělil, že bude o senátorský mandát znovu bojovat. Volby vyjdou stát na několik milionů korun, Hlavatý však necítí žádnou potřebu se na nich finančně podílet, přestože zákony lidem umožňují finanční prostředky státu darovat. „Určitě neplánuji participovat na žádných volbách, protože jsem je nezpůsobil. Kdybych dnes nekandidoval na senátora, tak by ty volby byly stejně. Takže nevím, proč bych měl na volbách participovat,“ doplnil Hlavatý s tím, že vinu nesou voliči, kteří jej do sněmovny zvolili. „To byli oni, kdo způsobil to, že teď budou doplňovací volby. Jinak si to nedovedu vysvětlit,“ řekl. 

Jiří Hlavatý na sebe nezvykle upozornil už na konci října, když v rozhovoru pro Deník pronesl: „Kvůli ztrátě senátorského mandátu, který zanikl mým zvolením, se cítím podveden. Nepovažuji to za demokratické a vracíme se zpátky do totality. Měl bych si svobodně zvolit, jestli budu v Poslanecké sněmovně nebo zůstanu senátorem. Ti, kdo byli zvoleni, by měli mít možnost si vybrat. Nikoliv, aby jim zákon nařizoval, že zvolením jim mandát automaticky končí,“ postěžoval si Hlavatý. Tím především ukázal, že je – ačkoli působí jako zákonodárce – naprosto neznalý Ústavy. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.