Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední rozloučení s Wabim Daňkem: zazněla Rosa na kolejích a lidé smekli

Poslední rozloučení s Wabim Daňkem: zazněla Rosa na kolejích a lidé smekli

Ve zcela zaplněné Velké obřadní síni v pražských Strašnicích se dnes rodina, přátelé a příznivci rozloučili s folkovým písničkářem Wabim Daňkem. Oblíbeného hudebníka na poslední cestu doprovodil sborový zpěv přítomných jeho nejslavnější písně Rosa na kolejích a smeknuté klobouky zástupců trampského hnutí. Stanislav Wabi Daněk zemřel 16. listopadu po dlouhé nemoci ve věku 70 let.

Poslední rozloučení provázel velký zájem jeho fanoušků i spolupracovníků, z nichž mnozí dorazili s květinou v ruce. Mezi přítomnými byli například herec Tomáš Hanák, hudebník Rudolf Křesťan, spoluorganizátor festivalu Porta Jiří Vondráček, bubeník z Daňkova projektu Ďáblovo stádo David Landštof nebo písničkář Ivan Hlas. "Jsem smutný, protože mám pocit, že poslední dobou odcházejí ty pravé originály. A Wabi byl originál v každém případě," řekl ČTK Hlas.

Nechyběl ani Jiří Tichota ze souboru Spirituál kvintet, se kterým v květnu Daněk v Tipsport aréně odehrál jeden ze svých posledních koncertů. "Bylo na něm vidět, že je už ve stavu nemocného člověka, ale jak přišel na pódium, tak to z něho všechno spadlo a zpíval a hrál jako celý svůj život. Jsem přesvědčený, že jeho písně budou těšit lidi po celé generace," vzpomínal Tichota.

Smuteční obřad v síni, kde vedle množství květin a Wabiho velké fotografie byla i jeho kytara, zahájila skladba Píseň, co mě učil listopad. "Učil jsem se podle tebe hrát na kytaru a když jsem balil první holky, byly u toho zase tvoje písně," uvedl ve smuteční řeči dojatý herec, zpěvák a moderátor Aleš Háma.

Daňkova rodina poprosila přítomné, aby upustili od projevů soustrasti. K dispozici byly kondolenční knihy.

Uznávaný hudební kritik Jiří Černý označil Daňka za výborného melodika, textaře a přirozeného zpěváka. Zlínský rodák je pro mnohé ikonou českého trampského hnutí. Kromě "Rosy" kytaristu a skladatele Daňka proslavily desítky dalších písní, například Nevadí, Fram či Hudsonské šífy. Je držitelem tří autorských a dvou interpretačních Port z kdysi velmi populární soutěže trampské a folkové písně. Za zásluhy o rozvoj žánru získal v roce 1979 Zlatou Portu. Na kontě má více než 150 písní. Až do roku 1983, kdy odešel "na volnou nohu", pracoval jako řidič sanitky.

Daněk hrál mimo jiné i pro krajany v Austrálii, v USA a Kanadě a v roce 2012 na pražském koncertě americké legendy country hudby Krise Kristoffersona, ke kterému ho mnozí příznivci přirovnávají.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744