Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Postavme Asterixovu vesnici, řekl Babiš polským novinářům. Chce tak řešit migraci

Postavme Asterixovu vesnici, řekl Babiš polským novinářům. Chce tak řešit migraci

Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš překvapil některými svými výroky pro polskou odnož nezávislého evropského zpravodajského portálu EurActiv. Pozoruhodné je například jeho prohlášení, že se chce inspirovat při řešení migrační krize známým komiksem. 

Asterixova vesnice je podle ministra financí ideálním modelem řešení stávající situace v Evropě. Babišovi se galská obec zamlouvá způsobem, jak fungují její pravidla. 

„Neměla by zde být žádná omezení a regulace. Potřebujeme vytvořit Asterixovu vesnici. Místo, uvnitř kterého vše funguje bez problémů, kde existuje volný pohyb zboží, služeb, osob a kapitálu. Není zde žádná diskriminace ani bariéry a ochrana hranic je skutečně silná, je konzistentní vůči všem cizincům, má jasná pravidla pro všechny své vnější vztahy, které jsou podporovány odvahou a podporou svých občanů. Taková vesnice nemůže jen tak umožnit každému hledat lepší život. Taková vesnice je otevřená jen těm, kteří jsou připraveni spolupracovat a podílet se na společném bohatství. A podle toho si své obyvatele vybírá,“ řekl Babiš EurActivu.

V odpovědi na dotaz týkající se uprchlických kvót pak Babiš straší občany slovy o tisících nebezpečných cizinců. „Protože nelze souhlasit s kvótami, které prostě nefungují. Můžeme si zde hrát na solidaritu, ale podívejte se na Německo a Švédsko, co se tam děje s uprchlíky. Je to vážný problém. U nás máme tisíce nehlášených lidí, kteří ohrožují naše občany. Pokud to budeme mít pod kontrolou, je to něco jiného. Ale nelze souhlasit s kvótami v době, kdy politika vracení migrantů nefunguje,“ prohlásil šéf ANO.

V rozhovoru padla také slova, která ukazují, jak moc si je Andrej Babiš jistý svou pozicí v současné české politice. „Na mém příběhu vidíte, jak znechuceni byli čeští občané politikou. Jsem Slovák, jsem bohatý a jsem bývalým členem komunistické strany. Ale nikdo nevyhrál troje volby v řadě tak, jako jsem to dokázal já,“ pochlubil se místopředseda vlády.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744