Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Posty ve státních firmách za odměnu? Do sněmovny jde návrh, jak tomu zabránit

Posty ve státních firmách za odměnu? Do sněmovny jde návrh, jak tomu zabránit

Jednání o vládě ANO s ČSSD, kterou podpoří komunisté, vrcholí. KSČM by za toleranci nového kabinetu měla získat místa ve významných státních firmách, což sama zdůvodňuje zájmem kontrolovat z těchto pozic činnost ministrů. Už tento týden ale projedná sněmovna v prvním čtení zákon, který by měl trafikám do budoucna zabránit. Návrh nominačního zákona předkládají Piráti s podporou dalších čtyř stran. Vláda se k němu postavila negativně.

„Je to absolutně klíčový bod. Andrej Babiš si tím, že má menšinovou vládu, mohl odvolat, koho chce. Pro nás je klíčové, aby noví lidé, kteří budou vybraní, prošli průhledným nominačním procesem, aby se minimalizovalo riziko, že se tam budou dostávat lidi za to, že někomu něco slíbí,“ říká pro INFO.CZ poslanec a předkladatel návrhu Jakub Michálek (Piráti).

Deník Právo před několika dny informoval, že dohoda o toleranci menšinové vlády ANO s ČSSD obsahuje bod, podle něhož komunisté získají zástupce v dozorčích radách ve státních firmách. Podle předsedy partaje Vojtěcha Filipa nejde o vyhandlování jednotlivých postů, ale o princip. Konkrétní firmy, v nichž by chtěli komunisté zastoupení, neuvedl. Podle informací Seznam.cz by mělo jít o orgány ČEZ, Lesů, Budějovického Budvaru a Českých drah.

Státní podniky se v současnosti řídí zákonem, který pro jejich ředitele a členy dozorčí rad nestanovuje téměř žádná pravidla. Jmenování „svých“ lidí je tedy poměrně snadné. Návrh nominačního zákona, který má na svém programu nadcházející schůze sněmovny, by měl proces do budoucna „zkomplikovat“.

Uchazeči budou podle něj muset projít otevřeným výběrovým řízením. Nominace by posuzoval vládní výbor pro personální nominace. Doporučení výboru by byla pro ministerstva závazná.

„V nominačním zákonu navrhujeme, aby v dozorčích radách a představenstvech státních firem - počínaje Českými drahami až po ČEZ - byli odborníci, kteří mají náležitou kvalifikaci zastupovat zájmy státu. Ideálně aby byli vybráni ve výběrovém řízení,“ popisuje Michálek. „Pokud budou politické strany schopny vygenerovat své odborníky, ideálně v průhledném postupu, tak tam asi mohou sedět. Neměla by tam být ale podle našeho názoru většina politiků,“ dodává s tím, že zákon by měl zabránit „politickým handlům“.

V současnosti je výběr v rukou ministerstev. „Vláda má možnost uložit, jak má být složená dozorčí rada. Úředník, který jde na valnou hromadu, musí hlasovat podle toho, co mu ministr nadiktuje. Dnes jsou to často politické trafiky. Jednak to vytváří podivné propojení politiků a státních firem. Existují podezření, že z nich politici čerpají finance. Také nefunguje dobře kontrolní mechanismus, kdy mají kontrolovat hospodaření firmy,“ popisuje poslanec.

Návrh předkládají poslanci za Piráty, lidovce a STAN. Podpořila ho i ČSSD a TOP 09. Dohromady ovšem nemají potřebný počet hlasů. Proti se naopak staví vláda, která k návrhu v dubnu vydala nesouhlasné stanovisko.

„S ohledem na vývoj přijímání vládního návrhu obdobné právní úpravy v minulém volebním období však vláda upozorňuje na pochybnost vyjádřenou i v diskusi při jejím projednávání o tom, zda má být za tímto účelem přijata nová právní úprava v podobě speciálního zákona, je-li adresátem takového předpisu sám stát, resp. pouze moc výkonná (vláda a ministerstva), pro jejíž samoregulaci v uvedené oblasti postačuje stávajíc í řešení v podobě usnesení vlády,“ píše se ve stanovisku. Návrh byl předložen už v minulém volebním období. Tehdy jej podepsali zástupci ANO, KDU-ČSL, STAN a Úsvitu. Sněmovna ho ale nestihla projednat.

„Je to z toho důvodu, že by nemohla dávat do dozorčích rad politické nominanty a že by pro ni byla závazná vlastnická politika, to znamená, jaké firmy jsou strategické a které nemůže privatizovat. Dnes když se vláda rozhodne, tak může prodat velkou firmu jako například ČEZ,“ říká Michálek.

Před několika měsíci předložila svůj návrh nominačního zákona i skupina poslanců ANO. V březnu ho ale stáhla.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1