Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Posty ve státních firmách za odměnu? Do sněmovny jde návrh, jak tomu zabránit

Posty ve státních firmách za odměnu? Do sněmovny jde návrh, jak tomu zabránit

Jednání o vládě ANO s ČSSD, kterou podpoří komunisté, vrcholí. KSČM by za toleranci nového kabinetu měla získat místa ve významných státních firmách, což sama zdůvodňuje zájmem kontrolovat z těchto pozic činnost ministrů. Už tento týden ale projedná sněmovna v prvním čtení zákon, který by měl trafikám do budoucna zabránit. Návrh nominačního zákona předkládají Piráti s podporou dalších čtyř stran. Vláda se k němu postavila negativně.

„Je to absolutně klíčový bod. Andrej Babiš si tím, že má menšinovou vládu, mohl odvolat, koho chce. Pro nás je klíčové, aby noví lidé, kteří budou vybraní, prošli průhledným nominačním procesem, aby se minimalizovalo riziko, že se tam budou dostávat lidi za to, že někomu něco slíbí,“ říká pro INFO.CZ poslanec a předkladatel návrhu Jakub Michálek (Piráti).

Deník Právo před několika dny informoval, že dohoda o toleranci menšinové vlády ANO s ČSSD obsahuje bod, podle něhož komunisté získají zástupce v dozorčích radách ve státních firmách. Podle předsedy partaje Vojtěcha Filipa nejde o vyhandlování jednotlivých postů, ale o princip. Konkrétní firmy, v nichž by chtěli komunisté zastoupení, neuvedl. Podle informací Seznam.cz by mělo jít o orgány ČEZ, Lesů, Budějovického Budvaru a Českých drah.

Státní podniky se v současnosti řídí zákonem, který pro jejich ředitele a členy dozorčí rad nestanovuje téměř žádná pravidla. Jmenování „svých“ lidí je tedy poměrně snadné. Návrh nominačního zákona, který má na svém programu nadcházející schůze sněmovny, by měl proces do budoucna „zkomplikovat“.

Uchazeči budou podle něj muset projít otevřeným výběrovým řízením. Nominace by posuzoval vládní výbor pro personální nominace. Doporučení výboru by byla pro ministerstva závazná.

„V nominačním zákonu navrhujeme, aby v dozorčích radách a představenstvech státních firem - počínaje Českými drahami až po ČEZ - byli odborníci, kteří mají náležitou kvalifikaci zastupovat zájmy státu. Ideálně aby byli vybráni ve výběrovém řízení,“ popisuje Michálek. „Pokud budou politické strany schopny vygenerovat své odborníky, ideálně v průhledném postupu, tak tam asi mohou sedět. Neměla by tam být ale podle našeho názoru většina politiků,“ dodává s tím, že zákon by měl zabránit „politickým handlům“.

V současnosti je výběr v rukou ministerstev. „Vláda má možnost uložit, jak má být složená dozorčí rada. Úředník, který jde na valnou hromadu, musí hlasovat podle toho, co mu ministr nadiktuje. Dnes jsou to často politické trafiky. Jednak to vytváří podivné propojení politiků a státních firem. Existují podezření, že z nich politici čerpají finance. Také nefunguje dobře kontrolní mechanismus, kdy mají kontrolovat hospodaření firmy,“ popisuje poslanec.

Návrh předkládají poslanci za Piráty, lidovce a STAN. Podpořila ho i ČSSD a TOP 09. Dohromady ovšem nemají potřebný počet hlasů. Proti se naopak staví vláda, která k návrhu v dubnu vydala nesouhlasné stanovisko.

„S ohledem na vývoj přijímání vládního návrhu obdobné právní úpravy v minulém volebním období však vláda upozorňuje na pochybnost vyjádřenou i v diskusi při jejím projednávání o tom, zda má být za tímto účelem přijata nová právní úprava v podobě speciálního zákona, je-li adresátem takového předpisu sám stát, resp. pouze moc výkonná (vláda a ministerstva), pro jejíž samoregulaci v uvedené oblasti postačuje stávajíc í řešení v podobě usnesení vlády,“ píše se ve stanovisku. Návrh byl předložen už v minulém volebním období. Tehdy jej podepsali zástupci ANO, KDU-ČSL, STAN a Úsvitu. Sněmovna ho ale nestihla projednat.

„Je to z toho důvodu, že by nemohla dávat do dozorčích rad politické nominanty a že by pro ni byla závazná vlastnická politika, to znamená, jaké firmy jsou strategické a které nemůže privatizovat. Dnes když se vláda rozhodne, tak může prodat velkou firmu jako například ČEZ,“ říká Michálek.

Před několika měsíci předložila svůj návrh nominačního zákona i skupina poslanců ANO. V březnu ho ale stáhla.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1