Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Potíže kvůli DPH hrozí i poctivým firmám. Stačí jen telefonát z berňáku

Potíže kvůli DPH hrozí i poctivým firmám. Stačí jen telefonát z berňáku

Berní úřad začal vyhrožovat i poctivým firmám, že pokud jejich dodavatel nezaplatí DPH, budou ho muset uhradit za něho ony. Hovor je sice neformální, ale úředníci o něm sepisují úřední záznam, který se stane podkladem pro následné řízení. S informací přišel deník Právo.

Stát tak přenáší dozor nad výběrem DPH a tlak na její vymáhání na podnikatele snažícího se fungovat normálně. Jak deníku Právo potvrdila mluvčí Finanční správy, správce daně může odběratele upozornit na případný možný vznik ručení za daň a to i při neformálním telefonickém kontaktu.

Kritici ale upozorňují na to, že v telefonu se za berního úředníka může vydávat kdokoliv. Podnikatelé by si toto sdělení měli vyžádat v písemné podobě a ve smlouvách s dodavateli uvádět ustanovení, které umožňuje smlouvu vypovědět na základě upozornění finančního úřadu.

Čísla prezentovaná Finanční správou ukazují, že státu se na DPH daří vybírat více. Za rok 2014 činilo inkaso z DPH 322,7 miliardy, v roce 2015 to bylo o devět miliard více a loni o 27 miliard více než před dvěma lety. Ruku v ruce se s tím snižuje objem vymáhaných nedoplatků na DPH. V roce 2014 činily 58,5 miliardy Kč, loni 30,8 miliardy.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link