Pozemní síly české armády mají nového velitele. Kopecký si na Vítkově převzal bojový prapor | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pozemní síly české armády mají nového velitele. Kopecký si na Vítkově převzal bojový prapor

Pozemní síly české armády mají nového velitele. Kopecký si na Vítkově převzal bojový prapor

Předáním bojového praporu velitelství pozemních sil dnes na pražském Vítkově slavnostně převzal Josef Kopecký velení pozemních sil české armády. Ve funkci střídá Štefana Kaletu, který po více než 40 letech v armádě odchází do civilu.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata označil funkci velitele pozemních sil za jednu z klíčových. Kopeckého označil za zkušeného vojáka, kterého respektuje a váží si jeho práce. Připomněl, že armádou prošel od základních vojenských funkcí a působil i v misích na Balkáně a v Afghánistánu. „To mu dává základní předpoklady, aby dovedně velel pozemním silám,“ řekl Opata.

Kaleta v armádě působil přes 40 let. „Cením si ho za to, že měl vždy kamarádský přístup, držel slovo, a když jsme se na něčem domluvili, tak to fungovalo,“ poznamenal Opata. Pozemní síly podle něj Kaleta převzal v nelehké době, kdy se armáda potýkala s nízkým rozpočtem a tím poznamenanou bojeschopností. „Myslím si, že v této těžké době udělal to, co udělat mohl,“ řekl Opata.

Kaleta vyzdvihl, že za jeho působení k pozemním silám přišlo asi 3000 nových vojáků, kteří se museli vycvičit. Posunout se podle něj podařilo pozemní síly i v oblasti vybavenosti. Svému nástupci popřál, aby se mu podařilo naplnit cíl, podle kterého mají pozemní síly postupně v letech 2020 a 2025 dosáhnout plných operačních schopností.

Kopecký ČTK řekl, že za hlavní priority považuje pokračování ve výcviku. „Vidím tam prostor pro další zlepšování součinnosti a sladěnosti štábu na všech úrovních,“ poznamenal. Za další úkol označil přípravu jednotek na zahraniční operace, do hotovostí nebo integrovaného záchranného systému. Věnovat se také chce příjmu nových rekrutů a tomu, aby vojáci uměli používat novou složitou techniku, kterou by měla armáda v příštích letech dostávat. Kaletovi poděkoval, že mu „odevzdal pozemní síly v takové kondici, v jaké jsou“.

Opata označil ve vztahu k pozemním silám za hlavní priority, aby vojáci do dvou let měli základní taktickou výstroj včetně balistické ochrany. „V kontextu celých pozemních sil je pro mě naprostá priorita přezbrojení 7. mechanizované brigády na nový typ obrněného transportéru a posilování schopností pozemních sil,“ řekl.

K prioritám podle něj patří také budování nových útvarů a nových zařízení. „Na první místo stavím vznik ředitelství kybernetických a informačních operací, protože žijeme v dynamickém bezpečnostním prostředí a složité době a těm vývojovým tendrům se musí přizpůsobit i Armáda České republiky a musí se připravovat na válku budoucí,“ podotkl. Armáda také připravuje vznik praporu logistiky a takzvaného třetího manévrového prvku, kterým se má stát nový výsadkový pluk.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.