Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pozemní síly české armády mají nového velitele. Kopecký si na Vítkově převzal bojový prapor

Pozemní síly české armády mají nového velitele. Kopecký si na Vítkově převzal bojový prapor

Předáním bojového praporu velitelství pozemních sil dnes na pražském Vítkově slavnostně převzal Josef Kopecký velení pozemních sil české armády. Ve funkci střídá Štefana Kaletu, který po více než 40 letech v armádě odchází do civilu.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata označil funkci velitele pozemních sil za jednu z klíčových. Kopeckého označil za zkušeného vojáka, kterého respektuje a váží si jeho práce. Připomněl, že armádou prošel od základních vojenských funkcí a působil i v misích na Balkáně a v Afghánistánu. „To mu dává základní předpoklady, aby dovedně velel pozemním silám,“ řekl Opata.

Kaleta v armádě působil přes 40 let. „Cením si ho za to, že měl vždy kamarádský přístup, držel slovo, a když jsme se na něčem domluvili, tak to fungovalo,“ poznamenal Opata. Pozemní síly podle něj Kaleta převzal v nelehké době, kdy se armáda potýkala s nízkým rozpočtem a tím poznamenanou bojeschopností. „Myslím si, že v této těžké době udělal to, co udělat mohl,“ řekl Opata.

Kaleta vyzdvihl, že za jeho působení k pozemním silám přišlo asi 3000 nových vojáků, kteří se museli vycvičit. Posunout se podle něj podařilo pozemní síly i v oblasti vybavenosti. Svému nástupci popřál, aby se mu podařilo naplnit cíl, podle kterého mají pozemní síly postupně v letech 2020 a 2025 dosáhnout plných operačních schopností.

Kopecký ČTK řekl, že za hlavní priority považuje pokračování ve výcviku. „Vidím tam prostor pro další zlepšování součinnosti a sladěnosti štábu na všech úrovních,“ poznamenal. Za další úkol označil přípravu jednotek na zahraniční operace, do hotovostí nebo integrovaného záchranného systému. Věnovat se také chce příjmu nových rekrutů a tomu, aby vojáci uměli používat novou složitou techniku, kterou by měla armáda v příštích letech dostávat. Kaletovi poděkoval, že mu „odevzdal pozemní síly v takové kondici, v jaké jsou“.

Opata označil ve vztahu k pozemním silám za hlavní priority, aby vojáci do dvou let měli základní taktickou výstroj včetně balistické ochrany. „V kontextu celých pozemních sil je pro mě naprostá priorita přezbrojení 7. mechanizované brigády na nový typ obrněného transportéru a posilování schopností pozemních sil,“ řekl.

K prioritám podle něj patří také budování nových útvarů a nových zařízení. „Na první místo stavím vznik ředitelství kybernetických a informačních operací, protože žijeme v dynamickém bezpečnostním prostředí a složité době a těm vývojovým tendrům se musí přizpůsobit i Armáda České republiky a musí se připravovat na válku budoucí,“ podotkl. Armáda také připravuje vznik praporu logistiky a takzvaného třetího manévrového prvku, kterým se má stát nový výsadkový pluk.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1