Práce v Lánech byly projektované jako tunel na desítky milionů, tvrdí deník. Mynář pak měl lobbovat za obviněného | info.cz

Články odjinud

Práce v Lánech byly projektované jako tunel na desítky milionů, tvrdí deník. Mynář pak měl lobbovat za obviněného

Zakázka na zpevnění břehů nádrže Klíčava v Lánech byla fakticky tunelem, ve kterém se hrálo o desítky milionů. S odvoláním na policejní odposlechy to uvádí Mladá fronta DNES, která vyšetřování případu, v němž je obviněný šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, dlouhodobě sleduje. Deník tvrdí, že podmínky soutěže nastavila firma, která ji pak sama vyhrála, a že prezidentův kancléř Vratislav Mynář tlačil na zastavení Balákova stíhání. Aktéři případu prohřešky odmítají.

Vyšetřování stamilionové zakázky míří až do okolí prezidenta Miloše Zemana. Roli šéfa lánské správy Baláka, coby jedné z hlavních postav, mají podle MF DNES dokládat odposlechy, se kterými vyšetřovatelé pracují v textu obvinění.

Dokument podle novinářů ukazuje, že celá zakázka byla od začátku vědomě předražená o desítky milionů.

Peníze podle listu šly ke kladenské firmě Energie, která si měla sama připravit soutěž na míru. „Z odposlechů podle vyšetřovatelů plyne, že soukromá firma si za souhlasu Baláka sama ušila na míru zadávací podmínky tendru, které vyšachovaly další zájemce. Ale ještě před tím dokonce nadiktovala i projekt, podle něhož pak začala budovat.,“ uvádí MF DNES a cituje z odposlechů slova obviněného manažera firmy Libora Tkadlece: „Jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (...). A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude, a může se vyfakturovat.“

Balák mimo jiné policistům přiznal, že s Energií v minulosti, kdy ještě nešéfoval lánské správě, spolupracoval jako subdodavatel. Možnou manipulací zakázky s cílem nadhodnotit ji o desítky milionů ovšem výčet nekončí. MF DNES připomíná, že na stavební dozor, který kontroluje, jak Hrad s penězi nakládá, Lány najaly společnost GEOtest z Brna, jejíž spolumajitel se pro změnu dobře zná s kancléřem prezidenta Vratislavem Mynářem.

Mynář se dotazům deníku vyhnul a novinářům vzkázal, že mají věc nechat „odpovědným osobám“. Obviněného šéfa lánské správy Baláka, který dle deníku „mezitím stihl stíhané firmě Energie přihrát několik dalších milionových zakázek,“ kancléř neodvolá. 

Vyšetřování případu trvá už rok a půl a Mynář sám se podle MF DNES v jeho průběhu snažil tlačit na někdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, aby zasáhl do činnosti státních zástupců a podal ve prospěch obviněného Baláka námitku k Nejvyššímu soudu. Pelikán to teď komentovat nechtěl. Ministerstvo ale potvrdilo, že požadavek mu kdysi písemně dorazil a byl následně odložen pro nepřípustnost a nedůvodnost.

Deník poznamenává, že Hrad dokonce umožnil Balákovi nechat si z veřejných peněz platit obhajobu – smlouvu na 2000 korun za odpracovanou hodinu měl uzavřít přímo s právníky, které zná ze své byznysové minulosti. Vyšetřování případu údajně spěje do finále.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud