Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prague Pride Čechy láká. Lidí na festival hrdosti přišlo víc než loni

Prague Pride Čechy láká. Lidí na festival hrdosti přišlo víc než loni

Letošní týdenní festival Prague Pride, který se zaměřuje na život gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT), navštívilo přes 85.000 lidí. To je o 3000 víc než loni. Do sobotního karnevalového průvodu centrem Prahy přišlo a podél trasy mu přihlíželo 35.000 lidí a na následném hudebním odpoledni na Letné pak bylo 24.000 návštěvníků. ČTK to dnes řekla mluvčí festivalu Bohdana Rambousková. Sedmý ročník přehlídky se konal od 7. do 13. srpna.

„Měli jsme loni o dvacet akcí víc než letos, návštěvnost na nich byla ale nižší než v tomto roce. Letos byla na jednotlivých akcích v týdnu návštěvnost vysoká," uvedla mluvčí. Velký zájem byl třeba o výstavy, debaty či divadelní představení. Do festivalové vesničky na Střeleckém ostrově přišlo na zahajovací koncert 1700 lidí.

Podle měření mobilního operátora bylo v sobotu po skončení duhového průvodu na Letné na hudební akci 24.000 lidí. O tolik víc osob se tam totiž proti předchozí sobotě pohybovalo. "Výsledek měření nepřináší přesné číslo účastníků, ale je rozhodně signálem, že akce Prague Pride na Letné byla opravdu úspěšná," řekla ředitelka festivalu Kateřina Saparová.

Podle zjištění operátora na Letnou dorazily 4000 návštěvníků z ciziny. Zhruba 17 procent jich bylo z USA, 16 procent z Itálie, 14 procent z Německa a 11 procent z Francie. Řada lidí přijela také z Ruska, Nizozemska, Rakouska, Slovenska či Polska.

Pořadatelé si letos pronajali na Letné plochu 35.000 metrů čtverečních. Umístili na ni tři pódia, jarmark se stánky neziskových organizací či zónu s testováním na HIV, v níž Česká společnost AIDS pomoc udělala 423 testů. Organizátoři po akci zajistili úklid nejen pronajaté oblasti, ale celého parku. Úklidová firma odvezla 58 kubíků odpadu, tedy o 50 procent větší množství než loni.

Pořadatelé už začínají připravovat osmý ročník festivalu. Konat by se měl příští rok od 6. do 12. srpna. Přehlídka není jedinou akcí, kterou spolek Prague Pride chystá, nebo na níž se podílí. V květnu na mezinárodní den proti homofobii by se měl konat charitativní běh, jehož výtěžek se využije na prevenci viru HIV a nemoci AIDS. V červnu je pak v plánu byznys fórum.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1