Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Praha centrem prvomájových nepokojů. Kterým místům se zítra raději vyhnout?

Praha centrem prvomájových nepokojů. Kterým místům se zítra raději vyhnout?

Tak jako každoročně se i letos při příležitosti svátku práce sjede do české metropole řada nejrůznějších uskupení a jejich sympatizantů za účelem četných manifestací. Pokud si tedy chcete užít klidný sváteční den, vyplatí se centru města vyhnout. Jestli jej přece musíte navštívit, podívejte se do našeho přehledu, kdy a kam chodit a naopak nechodit.

Pokud nepatříte k některé ze skupin občanů České republiky, kteří se chystají v průběhu pondělka pozvednout svůj hlas na veřejném setkání podobně smýšlejících, připravilo pro vás INFO.CZ přehledné informace, které lokality budou v jaký čas okupovat demonstranti nebo další skupiny činné ve veřejném prostoru.

Celkem je v Praze na letošní první máj nahlášeno dvanáct demonstrací, jak říká mluvčí pražského magistrátu Vladimír Řepka. Jedno z nejžádanějších míst v centru, Václavské náměstí, letos opanuje Manifestace za mír, která si oblast rezervovala v rozmezí od 9 do 18 hodin.

Z Letenské pláně vyrazí ve dvě hodiny pochod Bloku proti islamizaci, který doputuje postupně přes Chotkovy sady a Klárov až na náměstí Jana Palacha, které organizátoři nahlásili jako cílové místo. Z náměstí Republiky přes ulici Na Příkopě až na Staroměstské náměstí projdou Prahou zástupci hnutí Politika a svědomí.

Do prvomájového dění v hlavním městě se zapojí i početná obec studentská, která pořádá tradiční majáles. Průvod vyrazí z Karolina a bude pokračovat přes Staroměstské náměstí a Melantrichovu, následně projde ulicí 28. října dále do Jungmannovy. Přes Karlovo náměstí zamíří k Národní třídě a bude pokračovat přes most Legií na Malou Stranu, kde po průchodu přes Újezd skončí na Kampě.

Rovněž politické strany při příležitosti svátku práce pořádají několik setkání. Před hlavním nádražím se sejdou ve 14:00 stoupenci Dělnické strany sociální spravedlnosti. Komunisté se se svými příznivci sejdou v 9:45 na pražském Výstavišti, budou v okolí Křižíkovy fontány. Setkání plánují na 13:00 ODS na Petříně a ČSSD na Střeleckém ostrově, kde budou rozdávat balonky a prodávat levné pivo. Od dvou hodin se začnou scházet příznivci ANO na náplavce.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744