Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Praha se inspiruje v Londýně. Dejvický Kulaťák přestaví podle Trafalgarského náměstí

Praha se inspiruje v Londýně. Dejvický Kulaťák přestaví podle Trafalgarského náměstí

Vítězné náměstí v Praze se změní. Vedení hlavního města spolu s radnicí Prahy 6, architekty, dopravními odborníky a urbanisty připravují podle Hospodářských novin územní studii, která o budoucí podobě rušného „Kulaťáku“ rozhodne. Inspirací by mohlo být například londýnské Trafalgarské náměstí.

„To neznamená, že by mělo Vítězné náměstí vypadat stejně. Jde spíše o přístup, kdy se dá prostor oživit i pomocí relativně malých změn,“ popisuje úvahy pro HN Štěpán Toman ze společnosti Ting Architects.

Vedení Prahy se dlouhodobě nelíbí, že náměstí slouží spíše jako rušná křižovatka než prostor k setkávání lidí. Právě doprava ale představuje jeden z hlavních problémů, který budou muset tvůrci řešit. Otevření tunelu Blanka totiž do Dejvic nahnalo velké množství aut.

Podle Tomana ale výrazné omezení provozu potřeba nebude. Navrhuje zcelit některé plochy, které nyní zůstávají kvůli dopravě rozdělené. Jednou z možností je i vybudovat náměstí uprostřed Kulaťáku. „Jak přesně by se ale náměstí mělo proměnit, o tom rozhodne až samotná soutěž,“ dodává.

Rušnou dopravní tepnu by mohl zklidnit i obchvat, který by propojil Svatovítskou ulici přímo s Evropskou třídou. Řidiči by tak přes náměstí nemuseli vůbec jezdit. Pomoci má i prodloužení tramvajové trati do Suchdola.

Architekti budou řešit i budoucí výstavbu na náměstí. Stavět tu plánuje společnost Kaprain Group podnikatele Karla Pražáka ve spolupráci s investiční skupinou Penta. Nové budovy zřejmě vyrostou i na pozemcích ČVUT.

Vysoká škola by ale ráda i některé své pozemky prodala. Praha 6 by ráda, aby je koupil pražský magistrát a postavil na nich buď nové sídlo, nebo třeba koncertní síň.

Zadání, na jehož základě Praha 6 soutěž na novou podobu Vítězného náměstí vypíše, by mělo být hotové zhruba v červnu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744