Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přál bych si pokračování koalice ANO a ČSSD, řekl Zeman. Kandiduje i kvůli „pražské kavárně“

Přál bych si pokračování koalice ANO a ČSSD, řekl Zeman. Kandiduje i kvůli „pražské kavárně“

Prezident Miloš Zeman se vyslovil pro pokračování vládní koalice hnutí ANO a ČSSD. V pořadu S prezidentem v Lánech na webu Blesk.cz řekl, že si to „upřímně přeje“. Dodal, že záviset pochopitelně bude na výsledcích voleb, nikoli na přání prezidenta. Ve vysílání se vyjádřil taky ke své ohlášené kandidatuře na prezidenta. Zopakoval, že ho k ní motivovaly mimo jiné mediální útoky.

„Upřímně bych si přál, aby tady nadále byla koalice hnutí ANO a sociální demokracie,“ uvedl ve vysílání Blesku prezident. Dva stávající vládní partneři jsou ale sobě navzájem zároveň největšími konkurenty před nadcházejícími podzimními volbami a jejich vládnutí po letech často zatěžují vzájemné spory a napětí.

I proto předseda ČSSD Bohuslav Sobotka před časem signalizoval, že by se nebránil ani vládní spolupráci s KSČM, kterou předvolební průzkumy opakovaně označují za třetí nejsilnější partaj na tuzemské politické scéně. Společnou vládu s komunisty ale sociálním demokratům zapovídá takzvané bohumínské usnesení, které si strana v minulosti schválila. Zeman souhlasí se Sobotkou, že tento dokument je přežitý, zopakoval ale, že by ho měl zrušit stejný orgán, který ho přijal – tedy sjezd ČSSD.

„Když se sjezd (páteční a sobotní volební sjezd ČSSD – pozn. redakce) tímto usnesením nezabýval, tak je dosud platné.,“ konstatoval Zeman.

Kandidatura na prezidenta

Zeman se znovu vyjádřil ke své ohlášené kandidatuře na prezidenta. Ohledně svého rozhodnutí napínal před čtvrtečním oznámením prý i nejbližší okolí. „Věděl to jeden člověk. Jmenoval se Miloš Zeman,“ uvedla hlava státu.

Opakovaně diskutované bylo ve spojení s kandidaturou Zemanovo zdraví. On sám v pátek konstatoval, že se jeho stav nemění a tento faktor tak v rozhodování nehraje roli. Přesto ho prý nedávno v potaz bral. „Vyjel jsem si na chalupu na Vysočinu s tím, že budu týden na běžkách. A najednou jsem zjistil, že už mám tak bolavé nohy, že to, co jsem na těch běžkách zvládal dřív, to už nezvládnu. Bylo mi z toho smutno, ale říkal jsem si: Je to věk,“ řekl Zeman.

V tu chvíli prý v jeho očích klesla atraktivita Vysočiny, kde rád odpočívá.

Zeman už v pátek při oficiálním oznámení kandidatury konstatoval, že jak známo trpí cukrovkou a má polyfunkční neuropatii, což lékařská vyšetření potvrdila. „Moje hůlka je naprosto dostačující při pohybu na rovině. Když lezu do schodů nebo ze schodů, tak mi občas někdo musí podat ruku nebo mě podržet,“ přiznal Zeman pro Blesk.

Za hlavní faktory, proč znovu kandiduje, označuje podporu voličů a novináře, které dlouhodobě kritizuje za kritické texty. „Kdyby novináři byli moudří, což nejsou, tak by před vyhlášením kandidatury chvíli mlčeli,“ řekl Zeman Blesku.

Kandidaturu prý řešil s rodinou, která ho v ní podporuje. „Přece jim to nenecháš“ řekla podle Zemana jeho manželka Ivana. „Tak jsem si tam dosadil pražskou kavárnu,“ dodal prezident.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link