„Pravidelná schůzka demokratických stran.“ Opozice ve sněmovně řešila, co bude s vládou | info.cz

Články odjinud

„Pravidelná schůzka demokratických stran.“ Opozice ve sněmovně řešila, co bude s vládou

Zástupci pětice politických stran ve Sněmovně večer projednali projednali aktuální politickou situaci a průběh vyjednávání o vládě. Svolavatel setkání předseda STAN Petr Gazdík ČTK řekl, že šlo o neformální schůzku, na které si vzájemně sdělili své postoje k sestavování vlády nebo fungování Poslanecké sněmovny. Schůzky se zúčastnili zástupci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Sociální demokraté nakonec nedorazili.

"Vzájemně jsme se informovali o svých pozicích a názorech na současnou situaci," řekl Gazdík. Poznamenal, že svolání schůzky nebylo reakcí na úterní setkání prezidenta Miloše Zemana a premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Prezident na něm předsedovi ANO doporučil jednat o vládě s KSČM a hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). "Byla to pravidelná schůzka demokratických stran, které se spolu baví o vidění té situace, o konkrétních problémech a o fungování Sněmovny," podotkl Gazdík k dnešnímu setkání. Podobné schůzky podle něj mají smysl a chce v nich pokračovat.

Podotkl, že předseda lidovců Pavel Bělobrádek své kolegy seznámil s návrhem na vyřešení vládní krize vznikem menšinové vlády ODS, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Měla by 85 hlasů, což je víc, než kolika disponuje ANO. Podle Gazdíka ale tématem jednání tento návrh nebyl. Poznamenal, že strany se už předtím vyjádřily poměrně jasně, že to nevidí v současné situaci jako reálné řešení.

O aktuální situaci dnes také jednal Zeman se zástupci KSČM. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa jsou komunisté připraveni s ANO a SPD jednat. Další schůzku má prezident naplánovánu na čtvrtek, kdy přijme v Lánech šéfa SPD Tomia Okamuru. Jednat také bude vedení ANO o svém dalším postupu. Příští týden pak za Zemanem zamíří představitelé lidovců, ODS a Pirátů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud