Právník Červinka se stal v Itálii kvůli odhalení zabavených roušek hrdinou. Vůbec ho to netěší | info.cz

Články odjinud

Právník Červinka se stal v Itálii kvůli odhalení zabavených roušek hrdinou. Vůbec ho to netěší

Renomovaný italský list La Repubblica tvrdě napadl českou vládu za to, že 17. března údajně omylem zabavila humanitární pomoc, kterou poslala Čína na pomoc Itálii. I když zabavení 101 600 roušek a respirátorů označil ministr vnitra Jan Hamáček za nedorozumění, které Česko napraví, italské noviny obviňují český kabinet ze lží a porušování základních pravidel solidarity. Naopak vysoce oceňují práci českého právníka Lukáše Lva Červinky, který na případ upozornil jako první. On sám je ale z nechtěné popularity, jak tvrdí, nešťastný.

Můžete prosím stručně popsat, jak jste vlastně přišel na to, že část zabavené zásilky roušek a respirátorů z Lovosic je vlastně humanitární pomoc pro Itálii?

To byla náhoda, nic jiného. Na televizních záběrech z konfiskace té zásilky byla i balení, označená italskými a čínskými vlajkami a nápisy „jsme s vámi, Itálie držte se“. Takové nápisy nejsou na komerčních zásilkách úplně běžné. Já si navíc úplnou náhodou uvědomil, že podobné obrázky už jsem viděl na internetu, a to právě u zpráv o čínské humanitární pomoci Itálii.

Takže jste tohle zjištění oznámil médiím?

Ne. Jen jsem dal na svůj profil fotky z těch českých serverů společně s fotkami z té zabavené zásilky. A napsal, že by se mohlo jednat právě o humanitární pomoc. Pak se toho chytla některá česká média, která zjistila, že to tak skutečně je. A včera mi kvůli tomu volali právě i novináři z La Repubbliky.

Tento list o vás píše jako o čestném a odvážném badateli, který odhalil „oficiální lži české vlády“. Jak se cítíte v pozici člověka, kterého epidemií sužovaní Italové vlastně označují za hrdinu?

Nijak dobře. Vůbec z to nejsem šťastný. Za prvé proto, že jsem tu humanitární zásilku objevil úplnou náhodu, za druhé kvůli tomu, jak špatnou pověst kvůli tomu Česká republika v Itálii získala. To mě vůbec jako Čecha netěší, o podobnou slávu vůbec nestojím.

Dobře, ale kritizuje La Repubblica podle vás českou vládu oprávněně?

To, že vláda při zabavování předražené zásilky nějakých spekulantů omylem zabaví i část respirátorů a roušek z humanitární pomoci, se určitě může stát. To bych neodsuzoval. Otázkou je spíš následná reakce české vlády. Ta, pokud vím, Italy nejvíce rozhněvala.

Ministr vnitra se ale přece omluvil a slíbil po dohodě s čínským výrobcem náhradu...

Ano, ale až po třech dnech. Do té doby vlastně vláda mlčela, i když už bylo jasné, že zabavila a rozdělila v Česku část humanitární pomoci, určené Itálii. A pokud vím, zatím nepřišlo žádné oficiální přiznání, žádná omluva, jen tweet ministra vnitra. Italové jsou v opravdu těžké situaci a jsou pochopitelně velmi citliví na jakýkoliv projev nedostatečné solidarity, natož něco, co Itálii ještě navíc poškozuje. Pokud jsem to z rozhovoru s italskými novináři dobře pochopil, velmi těžce nesou, že se k nim z jejich pohledu chovají více solidárně země jako Rusko a Čína než Česko a další státy EU.

Třeba o té oficiálně omluvě ale nevíme, nebo prostě na ni v této krizové době není čas...

Ano, je to možné. Ovšem tady jde taky o něco jiného. Zabavení zásilky, kterou údajně chtěli spekulanti rozprodat výrazně nad cenou, doprovázela tisková konference, vláda tento zásah široce medializovala. O tom, že při něm došlo k omylu na úkor humanitární pomoci Itálii, se už ale takřka na veřejnosti nemluví, žádná medializace. Jakoby vlastně o nic nešlo, jede se dál. A to si myslím, že je ten hlavní důvod, proč někteří Italové považují jednání české vlády za minimálně nesolidní a nesolidární. Pokud vláda tak hlasitě oznamovala, že zabavila roušky a respirátory spekulantům, měla se stejnou razancí a otevřeností přiznat k omylu a omluvit se za něj. To ale bohužel neudělala.

La Repubblica napsala v souvislosti s případem zabavené humanitární pomoci v Lovosicích, že Česká republika má vládu, vedenou autoritářským a populistickým premiérem Andrejem Babišem. Není to ale naopak ze strany italského listu v dnešní době pandemie trochu zbytečný politický útok?

Já si myslím, že tady není prostor na nějaké ukájení politických ambicí, ať už z jakékoliv strany. Věřte mi, že bych byl mnohem raději, kdyby se o České republice i její vládě nyní mluvilo v Itálii mnohem lépe. Já jsem omyl české vlády s humanitární pomocí odhalil úplnou náhodou, vůbec mě ale netěší, jakou pověst si kvůli tomu Česko v Itálii získalo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud