Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pražany čekají změny v dopravě. Podívejte se, které linky vás od zítřka zavezou jinam

Pražany čekají změny v dopravě. Podívejte se, které linky vás od zítřka zavezou jinam

Zřízení nové zastávky na Štvanici, zahájení výluky tramvajové trati na Balabence nebo změna trasy linek 13 a 21. To je jen část změn, které od soboty čekají na cestující v pražské hromadné dopravě. Novinkou bude i zavedení „nostalgické“ tramvajové linky číslo 23, na které budou jezdit nejstarší typy legendárních vozů T3. 

V sobotu definitivně skončí dlouhotrvající výluka tramvají na Spořilově. „Linka číslo 11 se tak vrátí do své původní trasy, linka 14 však bude nově ovlivněna výlukou na jejím druhém konci,“ upozorňuje organizace ROPID, která plánuje pražskou MHD. V sobotu totiž začne oprava kolejí v Sokolovské ulici mezi Palmovkou a Balabenkou, která se dotkne denních linek 6, 8, 14, 16 a 25.

Svou trasu od víkendu změní i tramvaje na lince 13 a 21. Kvůli posílení dopravy v centrální části Vršovic bude třináctka ve směru od Černokostelecké a I. P. Pavlova odkloněna přes Náměstí Míru na Čechovo náměstí. Jednadvacítka pro změnu nebude jezdit z Anděla na Kotlářku, ale ke stanici metra Radlická.

Dobrou zprávu má dopravní podnik pro cestující na lince 15. Kvůli rostoucímu počtu cestujících budou na lince ve všedních dnech jezdit soupravy dvou tramvajových vozů, případně článkové tramvaje.

Novinkou v pražské tramvajově dopravě bude zřízení zastávky Štvanice na Hlávkově mostě. Tramvaje na ní budou zastavovat pouze na znamení, stejně jako na zastávce Těšnov. Lidé se dosud na ostrov dostali buď pěšky od stanice metra C Vltavská, nebo přívozem, který ale nepluje celoročně. „Přívoz na Štvanici loni přepravil 65 000 osob a 1 300 jízdních kol. Je to oblíbené a velmi navštěvované místo s bohatým kulturním a sportovním životem,“ uvedl radní Prahy 7 František Vosecký.

Na svou premiérovou jízdu ulicemi metropole v sobotu vyjedou tramvaje na „nostalgické“ lince číslo 23. Dopravní podnik na ni bude nasazovat nejstarší typy dosud oblíbených tramvají T3, které by zároveň měly nadobro opustit všechny ostatní tramvajové linky. Nová linka bude mít celoroční provoz a pomůže odlehčit turisticky nejvytíženější pražské tramvaji číslo 22, zejména v okolí Pražského hradu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744