Články odjinud

Před 20 lety otevřeli muslimové v Česku svůj první svatostánek. Mešita čelila protestům i útokům radikálů

Před 20 lety otevřeli muslimové v Česku svůj první svatostánek. Mešita čelila protestům i útokům radikálů

První mešitu v České republice otevřeli brněnští muslimové 2. července 1998 a přes protesty při její stavbě i pozdější útoky radikálů funguje dodnes. Muslimové původně chtěli, aby měla věžičku symbolizující minaret, který je součástí mešit ve světě, po protestech ale Islámská nadace v Brně od záměru ustoupila. Duchovní stánek tedy zdobí jen zelená mozaika nad dveřmi s náboženským textem. Zařízení mešity je v porovnání s ostatními ve světě relativně strohé.

Vedle brněnské mešity ve Vídeňské ulici, která v uplynulých letech čelila několika útokům, při kterých pachatelů použili části prasat považovaných muslimy za nečistá zvířata, funguje od roku 1999 podobné středisko také v Praze na Černém Mostě. Muslimské modlitebny jsou i v Teplicích, kde je využívají hlavně lázeňští hosté, nebo Hradci Králové. Menší prostory, kde se vyznavači islámu scházejí k modlitbám, jsou ještě v několika dalších českých městech.

Infografika: Češi a náboženstvíInfografika: Češi a náboženstvíautor: INFO.CZ

V brněnské mešitě se pravidelně k modlitbám schází několik stovek muslimů, celkový počet lidí této víry v České republice se ale jen odhaduje. Při sčítání lidu v roce 2011 se k islámu přihlásilo 3358 lidí, náboženské vyznání však nebylo povinným údajem. Podle kvalifikovaných odhadů se celkový počet muslimů v ČR pohybuje mezi 10 000 a 20 000 lidí, většinu z nich tvoří lidé, kteří pocházejí z tradičních muslimských zemí. Jen malou část tvoří čeští konvertité.

720p 360p
Co je Islám? Animace vysvětluje spor mezi sunnity a šíity

 

Články odjinud