Předčasné volby? Je to jedna z možností, připustil Babiš po krachu jednání s ČSSD | info.cz

Články odjinud

Předčasné volby? Je to jedna z možností, připustil Babiš po krachu jednání s ČSSD

Jednání mezi hnutím ANO a ČSSD o vytvoření koaliční vlády včera krachlo. Podle sociálních demokratů ANO nepřistoupilo na žádnou z variant vládnutí, která by vyloučila trestně stíhaného předsedu ANO Andreje Babiše v roli premiéra. ANO zase neúspěch jednání přisoudilo snaze ČSSD za každou cenu získat post ministra vnitra. Co bude dál? Premiér v demisi v rozhovoru pro deník Právo nevyloučil ani konání předčasných voleb. 

„Jedna možnost jsou předčasné volby. Pirátům a ODS podle některých průzkumů stoupají preference, tak kdo ví, jestli to není varianta,“ řekl Babiš v nočním rozhovoru pro Právo.

Premiér v demisi uvedl, že o nastalé situaci bude v úterý jednat poslanecký klub hnutí ANO. „A o termín požádám i pana prezidenta,“ řekl Babiš. Premiér zároveň odmítl, že by nyní o vládě jednal s hnutím SPD Tomia Okamury. 

Babiš už ve čtvrtek na tiskové konferenci po jednání s ČSSD prohlásil, že jednání ztroskotala na tom, že sociální demokraté odmítli ustoupit z požadavku na rezort vnitra pro svého předsedu Jana Hamáčka. „Čekali jsme, že se domluvíme a pro vládu jsme udělali maximum. To oni neustoupili ani o centimetr. V ničem. Od začátku jen mluvili o vnitru pro Hamáčka,“ zopakoval předseda hnutí ANO v rozhovoru pro deník Právo.

Hnutí ANO ČSSD nabídlo pět ministerských postů - ministerstva spravedlnosti, sociálních věcí, zahraničí, zemědělství a kultury.

Podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka jednání zkrachovala kvůli neochotě ANO řešit problém s trestně stíhaným premiérem. „Požadavky ČSSD směrem k ministerstvu vnitra neměly personální důvody. Že je to nesmysl, o tom svědčí i naše nabídka, že ve vládě nebudou předsedové stran. Jednání zkrachovala kvůli neochotě ANO řešit problém s trestně stíhaným premiérem,“ napsal Hamáček pozdě večer na twitteru.

Taková rétorika je ale pro Babiše nepřijatelná. „Někdo si na mě objedná stíhání a teď o tom sociální demokracie stále mluví. Tak snad ctí presumpci neviny? Přitom mluví o vnitru a spravedlnosti, jakékoli zásahy ale zcela odmítám,“ zdůraznil premiér v rozhovoru pro Právo. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud