Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Představuj si, že je to cikán," nabádal muž dceru při úderu pálkou. Teď ho policie obvinila

„Představuj si, že je to cikán," nabádal muž dceru při úderu pálkou. Teď ho policie obvinila

Policie obvinila muže, který nabádal dceru, aby si při mlácení pálkou představovala Roma nebo muslima, z rasismu. Hrozí mu až tři roky vězení. Video se v srpnu začalo šířít po sociálních sítích. 

„Jdu bít polštář,“ říká na videu dívka. „A budeš si představovat, že je to cikán nebo muslim?“ navádí ji neznámý muž, který scénku natáčí. „Jo“, přitaká dívka a začne mlátit baseballovou pálkou do polštáře. „Počkej, jenom mu zlom pár kostí, nezabij ho,“ krotí ji muž.

„Co jsou cikáni?“ ptá se dívky a ona odpoví: „Zlí“. Taková odpověď ale muži nestačila a tak holčičku nabádal k další reakci. „Jsou to zmr*di,“ nerozpakuje se říct holčička.

Muž z Benešovska teď čelí podle informací serveru iDNES.cz obvinění ze dvou trestných činů. 

„Podezřelý je ze spáchání trestných činů podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a ohrožování výchovy dítěte. Hrozí mu tak až tři roky odnětí svobody,“ uvedla pro iDNES.cz policejní mluvčí Eva Stulíková.

Video se objevilo na facebookovém profilu člověka, který si říká Olloph Samorost. Ten ale autorem klipu není. V rozhovoru pro Blesk.cz uvedl, že ho stáhl ze soukromého profilu člověka, který video nahrával.

Video shlédly za krátkou dobu tisíce lidí, kteří jím jsou podobně jako Olloph Samorost znechuceni. Někteří v diskuzi píší, že materiál předali policii. Na podivný způsob výchovy údajně hodlají upozornit také sociálku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1