Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

PŘEHLEDNĚ: Hlavní body Zemanova inauguračního projevu, který zvedl některé politiky ze židlí

PŘEHLEDNĚ: Hlavní body Zemanova inauguračního projevu, který zvedl některé politiky ze židlí

Prezident Miloš Zeman odpoledne na Pražském hradě složil slavnostní slib a ujal se funkce pro druhé volební období. Jeho inaugurační projev vyvolal poprask, někteří mu vyčítali minimum vizí nebo malou hloubku, citelnější kritika ale mířila na konfrontační tón a útoky na Zdeňka Bakalu a nezávislá média. Kvůli nim někteří zákonodárci ze sálu dokonce odešli. Níže naleznete přehled hlavních bodů Zemanova projevu.

- V první části zhruba půlhodinového projevu se Miloš Zeman věnoval uplynulým pěti letem ve funkci. Zmínil například jmenování ústavních soudců, členů bankovní rady České národní banky i dalších funkcionářů, kromě těchto formálních povinností pak vyzvedl své další téma, kterým bylo setkávání s občany. Rád hovořil s běžnými lidmi i osobnostmi v krajích, celkem za pět let absolvoval 4000 setkání. Zeman v inauguračním projevu uvedl, že hodlá pokračovat v setkávání s občany, aby byl plnohodnotným prezidentem, ne ornamentem na státní budově.

- Právě k setkávání má prezidentská funkce sloužit, hlava státu se nemá zavírat "za hradbami Pražského hradu nebo za zdmi lánského zámku". K setkávání patří i konzultace se členy vlády, s většinou z nich měl přitom Zeman "korektní až přátelské vztahy". Zeman hovořil také o státních vyznamenáních, z desítek lidí, jimž je udělil, vzpomněl bývalého eurokomisaře pro rozšíření Güntera Verheugena, "protože tento člověk se výrazně zasloužil o vstup České republiky do Evropské unie".

- Za důležité téma funkce označil také ekonomickou diplomacii, a to zejména v zemích s prezidentským systémem, protože "prezident prezidentovi nejlépe rozumí". Připomněl, že během pěti let uspořádal 18 podnikatelských misí, kterých s celkem zúčastnilo přes 700 podnikatelů.

- Prezident se také vrátil ke svému inauguračnímu projevu před pěti lety, ve kterém se zabýval ostrovy negativní deviace a mluvil tehdy o nebezpečí neonacistických bojůvek. Dnes kvitoval, že z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) je marginální strana bez zastupitelů krajů nebo poslanců. Zároveň ale Zeman odmítl známkovat jiné politické strany než právě DSSS. Znovu zmínil i druhý ostrov, ekonomickou kriminalitu, kvůli boji s ní podpořil zákon o prokázání původu příjmu a majetku, kontrolní hlášení nebo elektronická evidence tržeb

- Významnou část projevu věnoval kritice Zdeňka Bakaly a jeho roli v těžební společnosti OKD. Bakalu, jehož označil za "velkou skvrnu", v projevu obvinil z rozsáhlé hospodářské kriminality, hovořil například o tom, že z podniku bylo vytunelováno 100 miliard korun, Bakala získal miliardové dividendy i krátce před krachem a také okradl nájemníky firmy o jejich byty. Dokud kauza nebude vyřešena, nelze tvrdit, že v ČR je ekonomická kriminalita minulostí, prohlásil Miloš Zeman. Vrátil se i k třetímu ostrovu negativní deviace, médiím, když ostře kritizoval ta, která vlastní Bakala, ale i veřejnoprávní Českou televizi.

- Dále prezident řekl, že hodlá pokračovat v tom, co dělal v minulosti, pokládá to za užitečné. Za nové téma označil občanskou angažovanost, ve druhém volebním období chce Zeman podporovat aktivní občanství, participaci občanů na věcech veřejných, které má podle něj tři dimenze - ekonomickou, sociální a politickou. V ekonomické oblasti zmínil svůj dlouholetý obdiv k baťovskému modelu podnikání, ze kterého mají prospěch i běžní zaměstnanci.

- Zeman hovořil také o potřebě jakési české varianty mírových sborů, tvořených dobrovolníky, které by pomáhaly v regionech, jež to potřebují. Kvitoval přitom přípravu zákona o dobrovolnictví, který by "považoval za účinnější, než je činnost některých, zdůrazňuji některých, neziskových organizací".

- Ke konci projevu se prezident vyslovil pro zavedení prvků přímé demokracie, včetně referenda. "Jsou-li občané dostatečně kompetentní, aby rozhodli, kdo má vyhrát volby, proč by neměli být dostatečně kompetentní i k tomu, aby rozhodovali o dalších otázkách," řekl Zeman, který se vrátil i k myšlence panašování u voleb (vybírání kandidátů voliči napříč kandidátkami) nebo možnému zavedení povinné volební účast. "Chceme-li, aby tady bylo skutečně aktivní občanství, pak i povinná volební účast je jeho součástí," prohlásil prezident.

- Mezi Zemanem navrhované prvky přímé demokracie zmínil zejména přímé volby starostů a hejtmanů. Měli by jimi podle něj být ti, kdo na kandidátce vítězného uskupení dostali nejvíc preferenčních hlasů. Na úplný závěr projevu pak Miloš Zeman slíbil, že se hodlá dožít 90 let a nejméně třikrát se zúčastnit inaugurace svých nástupců.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1