Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přehledně: Jaké kraje loni zasáhly exekuce nejvíce? A jde hlavně o mladé, nebo seniory?

Skoro každý desátý Čech čelí exekuci. A téměř půl milionu lidí je chyceno v pasti takzvaných vícečetných dluhů, z nichž se prakticky nemají možnost dostat ven. Přestože se české ekonomice daří, v loňském roce se situace ještě zhoršila. Počet lidí v exekuci narostl ve srovnání s rokem 2016 o 3,4 procenta na 863 tisíc. Ukazují to data soustředěná do aktualizované mapy exekucí, kterou spustila Otevřená společnost a Ekumenická akademie. INFO.CZ přináší přehled tří hlavních bodů.

Které věkové skupiny se exekuce týkají?

Dluhovou pastí jsou poznamenaní lidé všech věkových kategorií: jak produktivní generace, tak senioři. Data ukazují, že už ve skupině do třiceti let stihlo téměř šedesát tisíc lidí „získat“ tři a více exekucí, deset tisíc lidí pak dokonce deset a více. Nějakým způsobem je celkem zadluženo 118 tisíc dvacátníků. I v případě, že se sečtou všechny věkové skupiny produktivní generace, působí čísla varovně.

Dluhová past se týká všech věkových generací.Dluhová past se týká všech věkových generací.autor: INFO.CZ

„Je prokázáno, že lidé v dluhové pasti nerealizují svůj plný ekonomický potenciál. To nemluvím o negativních dopadech na jejich fyzické i duševní zdraví a enormní zátěži pro sociální systém. Odhadem až dva miliony exekucemi paralizovaných Čechů – započteme-li i rodinné příslušníky – není to, co by Česká republika potřebovala,“ popisuje ekonom z University of New York in Prague Tanweer Ali. A dodává, že během sběru dat zjistil, že dostatek údajů k makroekonomickým dopadům na Česko, chybí.

Co se týče skupiny seniorů, tak ve věku 65 let a více má 28 tisíc tři a více exekucí a šest tisíc deset a více.

Přečtěte si seriál reportáží INFO.CZ o regionu v dluhové pasti:

Které regiony dluhovými pastmi nejvíce trpí?

Data dlouhodobě ukazují, že problémem exekucí nejsou postiženy všechny české regiony stejnoměrně. Nejproblematičtější je z tohoto pohledu Ústecký kraj. V něm leží například obec Obrnice, kde čelí exekucí více než polovina obyvatel, jak popsalo INFO.CZ v reportáži. I další místa regionu ale bojují se zadlužením. S dluhy se potýká také Karlovarský kraj.

Které kraje se loni nejvíce zhoršily, co se týče exekucí?Které kraje se loni nejvíce zhoršily, co se týče exekucí?autor: INFO.CZ

Jak lze vidět z aktuálních čísel, situace se v krajích loni ještě zhoršila. Dvanáct z celkem čtrnácti krajů zaznamenalo nárůst počtu osob v exekuci. Právě v Ústeckém a Karlovarském kraji ale došlo k největšímu zhoršení. To jen prohlubuje frustraci místních, která může podle odborníků vést až k radikalizaci.

Vícečetné exekuce: past, z níž není cesty ven

Experti dlouhodobě upozorňují na problém takzvaných vícečetných exekucí. V případě, že člověk čelí třem a více exekucím, je podle nich téměř nemožné, aby se z dluhové pasti dostal ven. Podle exekutorů zbývá malá naděje i věřitelům.

Více jak půl milionu Čechů má tři a více exekucí.Více jak půl milionu Čechů má tři a více exekucí.autor: INFO.CZ

Jak připomíná Petr Polanský z Exekutorské komory, ukazuje se, že nové exekuce se opakují na ty stejné osoby. To vede následně i k nízké vymahatelnosti dluhu. Od roku 2001 bylo v tuzemsku zahájeno zhruba osm milionů exekucí, ukončeny byly ale do dnešního dne jen tři miliony z nich. Podle odhadů je až 90 procent exekucí dnes prakticky nevymahatelných. Faktem také je, že drtivou většinu dluhů vymáhají instituce. Mezi ně patří třeba dopravní podniky, banky, společnosti poskytující půjčky a podobně.

Odborníci navrhují několik základních kroků, které by mohly přispět ke zlepšení situace: novelu insolvenčního zákona, která by pomohla lidem z dluhové pasti; místní příslušnost exekutorů, kteří by řešili dlužníky podle jejich bydliště, a posílení dluhového poradenství.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744