Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přehledně: Jaké kraje loni zasáhly exekuce nejvíce? A jde hlavně o mladé, nebo seniory?

Skoro každý desátý Čech čelí exekuci. A téměř půl milionu lidí je chyceno v pasti takzvaných vícečetných dluhů, z nichž se prakticky nemají možnost dostat ven. Přestože se české ekonomice daří, v loňském roce se situace ještě zhoršila. Počet lidí v exekuci narostl ve srovnání s rokem 2016 o 3,4 procenta na 863 tisíc. Ukazují to data soustředěná do aktualizované mapy exekucí, kterou spustila Otevřená společnost a Ekumenická akademie. INFO.CZ přináší přehled tří hlavních bodů.

Které věkové skupiny se exekuce týkají?

Dluhovou pastí jsou poznamenaní lidé všech věkových kategorií: jak produktivní generace, tak senioři. Data ukazují, že už ve skupině do třiceti let stihlo téměř šedesát tisíc lidí „získat“ tři a více exekucí, deset tisíc lidí pak dokonce deset a více. Nějakým způsobem je celkem zadluženo 118 tisíc dvacátníků. I v případě, že se sečtou všechny věkové skupiny produktivní generace, působí čísla varovně.

Dluhová past se týká všech věkových generací.Dluhová past se týká všech věkových generací.autor: INFO.CZ

„Je prokázáno, že lidé v dluhové pasti nerealizují svůj plný ekonomický potenciál. To nemluvím o negativních dopadech na jejich fyzické i duševní zdraví a enormní zátěži pro sociální systém. Odhadem až dva miliony exekucemi paralizovaných Čechů – započteme-li i rodinné příslušníky – není to, co by Česká republika potřebovala,“ popisuje ekonom z University of New York in Prague Tanweer Ali. A dodává, že během sběru dat zjistil, že dostatek údajů k makroekonomickým dopadům na Česko, chybí.

Co se týče skupiny seniorů, tak ve věku 65 let a více má 28 tisíc tři a více exekucí a šest tisíc deset a více.

Přečtěte si seriál reportáží INFO.CZ o regionu v dluhové pasti:

Které regiony dluhovými pastmi nejvíce trpí?

Data dlouhodobě ukazují, že problémem exekucí nejsou postiženy všechny české regiony stejnoměrně. Nejproblematičtější je z tohoto pohledu Ústecký kraj. V něm leží například obec Obrnice, kde čelí exekucí více než polovina obyvatel, jak popsalo INFO.CZ v reportáži. I další místa regionu ale bojují se zadlužením. S dluhy se potýká také Karlovarský kraj.

Které kraje se loni nejvíce zhoršily, co se týče exekucí?Které kraje se loni nejvíce zhoršily, co se týče exekucí?autor: INFO.CZ

Jak lze vidět z aktuálních čísel, situace se v krajích loni ještě zhoršila. Dvanáct z celkem čtrnácti krajů zaznamenalo nárůst počtu osob v exekuci. Právě v Ústeckém a Karlovarském kraji ale došlo k největšímu zhoršení. To jen prohlubuje frustraci místních, která může podle odborníků vést až k radikalizaci.

Vícečetné exekuce: past, z níž není cesty ven

Experti dlouhodobě upozorňují na problém takzvaných vícečetných exekucí. V případě, že člověk čelí třem a více exekucím, je podle nich téměř nemožné, aby se z dluhové pasti dostal ven. Podle exekutorů zbývá malá naděje i věřitelům.

Více jak půl milionu Čechů má tři a více exekucí.Více jak půl milionu Čechů má tři a více exekucí.autor: INFO.CZ

Jak připomíná Petr Polanský z Exekutorské komory, ukazuje se, že nové exekuce se opakují na ty stejné osoby. To vede následně i k nízké vymahatelnosti dluhu. Od roku 2001 bylo v tuzemsku zahájeno zhruba osm milionů exekucí, ukončeny byly ale do dnešního dne jen tři miliony z nich. Podle odhadů je až 90 procent exekucí dnes prakticky nevymahatelných. Faktem také je, že drtivou většinu dluhů vymáhají instituce. Mezi ně patří třeba dopravní podniky, banky, společnosti poskytující půjčky a podobně.

Odborníci navrhují několik základních kroků, které by mohly přispět ke zlepšení situace: novelu insolvenčního zákona, která by pomohla lidem z dluhové pasti; místní příslušnost exekutorů, kteří by řešili dlužníky podle jejich bydliště, a posílení dluhového poradenství.