Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

PŘEHLEDNĚ: Malá neopisovala jediná. Tyto vrcholné politiky stálo plagiátorství funkci a titul

PŘEHLEDNĚ: Malá neopisovala jediná. Tyto vrcholné politiky stálo plagiátorství funkci a titul

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá čelí kritice, že opisovala hned ve dvou svých diplomových pracích. Podle expertů nesou obě práce prvky plagiátorství. Ministryně však kritiku odmítá, stejně jako výzvy k odstoupení. Svědomí mám čisté, říká. Malá není první politik, která čelí kritice za opisování. Níže naleznete výběr evropských politiků, kteří byli v poslední době obviněni z plagiátorství. Na rozdíl od české ministryně spravedlnosti však na svoje posty rezignovali. 

1. března 2011 - Na funkci ministra obrany rezignoval německý křesťanskosociální politik Karl-Theodor zu Guttenberg. Učinil tak poté, co vyšlo najevo, že svou doktorskou práci z části opsal z jiných studií, aniž je citoval. Již předtím kvůli tomu rezignoval na svůj titul a na křeslo v parlamentu.

11. května 2011 - Německá politička Silvana Kochová-Mehrinová se vzdala funkce místopředsedkyně Evropského parlamentu a dalších postů kvůli podezření, že ve své dizertační práci opisovala ze zdrojů neuvedených v seznamu použité literatury. Univerzita v Heidelbergu jí proto v červnu 2011 odňala titul.

2. dubna 2012 - Na funkci rezignoval maďarský prezident Pál Schmitt, jemuž byl odebrán doktorský titul. Budapešťská Semmelweisova univerzita mu titul odňala poté, co vyšlo najevo, že jeho disertace o ekonomických aspektech olympijských her je z velké části identická s textem bulharského experta na sport Nikolaje Georgieva a dalších publicistů.

18. června 2012 - Vědecký server Nature napsal, že rumunský premiér Victor Ponta (ve funkci 2012-2015) opsal od dvou rumunských vědců většinu své disertační práce o činnosti Mezinárodního trestního soudu. V červenci potom Rada pro uznávání akademických titulů rozhodla, že by Ponta měl přijít o univerzitní hodnost, ministerstvo školství ale rozhodlo, že Ponta napsal práci v souladu s akademickými standardy. V prosinci 2014 se Ponta doktorského titulu vzdal dobrovolně.

7. prosince 2012 - Budapešťská univerzita ELTE oznámila, že maďarský vicepremiér Zsolt Semjén porušil vědeckou etiku při sepisování doktorské práce ze sociologie v roce 1992. Zpráva přišla poté, co maďarský týdeník Héti Világgazdáság napsal, že Semjén je podezřelý z plagiátorství při psaní univerzitní práce v roce 1991 na Katolické univerzitě Petra Pázmánye. Ani jedna ze škol mu titul neodebrala.

9. února 2012 - Německá ministryně školství Annette Schavanová oznámila, že odstupuje kvůli své plagiátorské aféře z funkce. Univerzita v Düsseldorfu Schavanové odebrala kvůli plagiátorství doktorský titul.

17. ledna 2014 - V německém tisku se objevila informace o tom, že tehdejší generální tajemník bavorské CSU Andreas Scheuer, který v roce 2004 získal na pražské Univerzitě Karlově takzvaný „malý doktorát“, při své práci opisoval. „Malý doktorát“ uznávají jako plnohodnotný titul jen některé německé spolkové země. O několik dní později UK oznámila, že systém na odhalení plagiátů neprokázal, že by práce byla opsaná. Scheuer je nyní ministrem dopravy.

18. srpna 2015 - V rumunském tisku se objevily informace, že tehdejší poslanec Mihai Tudose opsal část své doktorské práce na Národní akademii zpravodajských služeb. O titul nakonec nepřišel a od června 2017 do letošního ledna byl premiérem.

9. března 2016 - Senát Lékařské vysoké školy v Hannoveru rozhodl o tom, že německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová si může ponechat doktorát, i když v její dizertační práci z roku 1990 byly nalezeny opsané pasáže.

28. června 2018 - Český rozhlas-Radiožurnál uvedl, že magisterská práce ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) nese podle expertů, které rozhlas oslovil, prvky možného plagiátorství. V práci, kterou Malá sepsala v roce 2011 na soukromé vysoké škole v Bratislavě, našel systém na odhalování podvodů opakovanou shodu s příspěvky na internetu nebo s prací jiné autorky. Později se objevila obdobná podezření u práce ministryně na univerzitě v Brně. Mluvčí univerzity Jiřina Studenková ČTK řekla, že nyní by práce neprošla antiplagiátorským systémem. Malá v reakci zaslané ČTK uvedla, že s prací strávila mnoho času a nemá problém ji kdykoli obhájit.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744