PŘEHLEDNĚ: Malá neopisovala jediná. Tyto vrcholné politiky stálo plagiátorství funkci a titul | info.cz

Články odjinud

PŘEHLEDNĚ: Malá neopisovala jediná. Tyto vrcholné politiky stálo plagiátorství funkci a titul

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá čelí kritice, že opisovala hned ve dvou svých diplomových pracích. Podle expertů nesou obě práce prvky plagiátorství. Ministryně však kritiku odmítá, stejně jako výzvy k odstoupení. Svědomí mám čisté, říká. Malá není první politik, která čelí kritice za opisování. Níže naleznete výběr evropských politiků, kteří byli v poslední době obviněni z plagiátorství. Na rozdíl od české ministryně spravedlnosti však na svoje posty rezignovali. 

1. března 2011 - Na funkci ministra obrany rezignoval německý křesťanskosociální politik Karl-Theodor zu Guttenberg. Učinil tak poté, co vyšlo najevo, že svou doktorskou práci z části opsal z jiných studií, aniž je citoval. Již předtím kvůli tomu rezignoval na svůj titul a na křeslo v parlamentu.

11. května 2011 - Německá politička Silvana Kochová-Mehrinová se vzdala funkce místopředsedkyně Evropského parlamentu a dalších postů kvůli podezření, že ve své dizertační práci opisovala ze zdrojů neuvedených v seznamu použité literatury. Univerzita v Heidelbergu jí proto v červnu 2011 odňala titul.

2. dubna 2012 - Na funkci rezignoval maďarský prezident Pál Schmitt, jemuž byl odebrán doktorský titul. Budapešťská Semmelweisova univerzita mu titul odňala poté, co vyšlo najevo, že jeho disertace o ekonomických aspektech olympijských her je z velké části identická s textem bulharského experta na sport Nikolaje Georgieva a dalších publicistů.

18. června 2012 - Vědecký server Nature napsal, že rumunský premiér Victor Ponta (ve funkci 2012-2015) opsal od dvou rumunských vědců většinu své disertační práce o činnosti Mezinárodního trestního soudu. V červenci potom Rada pro uznávání akademických titulů rozhodla, že by Ponta měl přijít o univerzitní hodnost, ministerstvo školství ale rozhodlo, že Ponta napsal práci v souladu s akademickými standardy. V prosinci 2014 se Ponta doktorského titulu vzdal dobrovolně.

7. prosince 2012 - Budapešťská univerzita ELTE oznámila, že maďarský vicepremiér Zsolt Semjén porušil vědeckou etiku při sepisování doktorské práce ze sociologie v roce 1992. Zpráva přišla poté, co maďarský týdeník Héti Világgazdáság napsal, že Semjén je podezřelý z plagiátorství při psaní univerzitní práce v roce 1991 na Katolické univerzitě Petra Pázmánye. Ani jedna ze škol mu titul neodebrala.

9. února 2012 - Německá ministryně školství Annette Schavanová oznámila, že odstupuje kvůli své plagiátorské aféře z funkce. Univerzita v Düsseldorfu Schavanové odebrala kvůli plagiátorství doktorský titul.

17. ledna 2014 - V německém tisku se objevila informace o tom, že tehdejší generální tajemník bavorské CSU Andreas Scheuer, který v roce 2004 získal na pražské Univerzitě Karlově takzvaný „malý doktorát“, při své práci opisoval. „Malý doktorát“ uznávají jako plnohodnotný titul jen některé německé spolkové země. O několik dní později UK oznámila, že systém na odhalení plagiátů neprokázal, že by práce byla opsaná. Scheuer je nyní ministrem dopravy.

18. srpna 2015 - V rumunském tisku se objevily informace, že tehdejší poslanec Mihai Tudose opsal část své doktorské práce na Národní akademii zpravodajských služeb. O titul nakonec nepřišel a od června 2017 do letošního ledna byl premiérem.

9. března 2016 - Senát Lékařské vysoké školy v Hannoveru rozhodl o tom, že německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová si může ponechat doktorát, i když v její dizertační práci z roku 1990 byly nalezeny opsané pasáže.

28. června 2018 - Český rozhlas-Radiožurnál uvedl, že magisterská práce ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) nese podle expertů, které rozhlas oslovil, prvky možného plagiátorství. V práci, kterou Malá sepsala v roce 2011 na soukromé vysoké škole v Bratislavě, našel systém na odhalování podvodů opakovanou shodu s příspěvky na internetu nebo s prací jiné autorky. Později se objevila obdobná podezření u práce ministryně na univerzitě v Brně. Mluvčí univerzity Jiřina Studenková ČTK řekla, že nyní by práce neprošla antiplagiátorským systémem. Malá v reakci zaslané ČTK uvedla, že s prací strávila mnoho času a nemá problém ji kdykoli obhájit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud