Články odjinud

PŘEHLEDNĚ: S důvěrou se u Babiše nespěchá. Na vládu s podporou sněmovny čekáme přes půl roku

PŘEHLEDNĚ: S důvěrou se u Babiše nespěchá. Na vládu s podporou sněmovny čekáme přes půl roku

Koaliční smlouva mezi hnutím ANO a ČSSD je už připravená, hlásí Andrej Babiš a Jan Hamáček s tím, že vládní vyjednávání by měla být do pátku hotová. Pak o vstupu do nového kabinetu současného premiéra v demisi budou rozhodovat členové ČSSD v referendu. Pokud se pro něj rozhodnou, měla by vládu podpořit také KSČM. Jak dlouho už se o nové vládě jedná? Tady je krátký přehled událostí.

21. říjen 2017

Skončily dvoudenní volby do Poslanecké sněmovny, ve kterých jasně vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše (29,7 procenta; 78 mandátů). Do Sněmovny se dostalo dalších osm stran: ODS (11,3 procenta), Piráti (10,8 procenta), hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (10,6 procenta), KSČM (7,8 procenta), ČSSD (7,3 procenta), KDU-ČSL (5,8 procenta), TOP 09 (5,3 procenta) a STAN (5,2 procenta).

31. října 2017

Prezident Zeman pověřil Babiše jednáním o sestavení vlády. Zeman uvedl, že pro jmenování Babiše premiérem nebude chtít většinu ve Sněmovně doloženou podpisy poslanců. Oznámil také, že by Babiše jmenoval premiérem i podruhé, pokud by jeho první vládě nevyslovila Sněmovna důvěru.

22. listopadu 2017

Poslanci zvolili Radka Vondráčka (ANO) předsedou Sněmovny. O dva dny později zvolili místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala (Piráti), Tomia Okamuru (SPD), Vojtěcha Filipa (KSČM) a Jana Hamáčka (ČSSD). Předseda ODS Petr Fiala v prvním kole neuspěl, zvolen byl 28. listopadu.

26. listopadu 2017

Novým předsedou TOP 09 zvolil sněm europoslance Jiřího Pospíšila. Nahradil Miroslava Kalouska.

5. prosince 2017

Prezident Zeman přijal demisi vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) a pověřil ji prozatímně výkonem funkce.

6. prosince 2017

Zeman jmenoval Babiše premiérem.

13. prosince 2017 - Zeman jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše; vláda má 15 členů, z toho šest je členem hnutí ANO, zbylí jsou nestraníci.

2018

16. ledna 

Vláda Andreje Babiše nedostala důvěru Sněmovny. Pro kabinet hlasovalo 78 poslanců ANO, proti bylo 117 poslanců.

19. ledna

Sněmovna vydala premiéra Babiše a prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo.

24. ledna

Premiér Babiš předal prezidentu Zemanovi demisi své vlády. Prezident ji přijal a vládu pověřil výkonem funkce do jmenování nové a zároveň Babiše pověřil jednáním o sestavení nového kabinetu. Vedení ANO už dříve rozhodlo, že Babiš je jediný kandidát hnutí na premiéra.

ANO zahájilo jednání před druhým pokusem o sestavení vlády již v půlce ledna. Jako první se zástupci ANO sešli s ČSSD, jednali také s SPD, KSČM, ODS a KDU-ČSL. Občanští demokraté spolupráci odmítli, lidovci ji stejně jako ČSSD podmínili tím, že ve vládě nebude trestně stíhaná osoba (Babiš je trestně stíhán kvůli kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo). S KSČM a SPD vytvořilo ANO expertní týmy hledající programové shody.

27. ledna 

Ve volbě prezidenta republiky funkci obhájil Miloš Zeman. Po zvolení řekl, že nebude "vydírat" Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování jeho vlády.

18. února 

Sjezd ČSSD zvolil předsedou Jana Hamáčka a prvním místopředsedou Jiřího Zimolu a pověřil nové vedení jednáním o vládě s ANO a dalšími stranami.

21. února 

Babiš po jednání s ČSSD řekl, že kabinet ANO a ČSSD s podporou KSČM je nyní "jedinou variantou na stole".

5. března 

Po celé republice lidé demonstrovali proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ondráček později rezignoval. Terčem kritiky byl i premiér Babiš.

5. dubna

Jednání o spolupráci ANO a ČSSD zkrachovala.

9. dubna 

Několik tisíc lidí demonstrovalo v Praze proti premiérovi Babišovi. Podobné akce se konaly ve dvacítce měst.

10. dubna 

Zeman doporučil Babišovi, aby pokračoval v jednání o nové vládě s SPD a komunisty. O dva dny později vedení ANO rozhodlo, že hnutí obnoví vyjednávání o společné vládě se sociálními demokraty. Představitelé ANO a ČSSD se 16. dubna sešli na první informativní schůzce.

28. dubna 

Ústřední výkonný výbor ČSSD neodmítl další vyjednávání s ANO a s podporou KSČM. Schválil, že o účasti v koalici rozhodnou sociální demokraté v referendu, které by se mělo konat do dvou měsíců a bude platné, pokud se hlasování zúčastní nejméně čtvrtina členů sociální demokracie. Širší vedení ČSSD zakázalo straně spolupráci s SPD na celostátní úrovni. Představitelé ANO o den později uvedli, že hnutí nemá žádnou náhradní variantu pro sestavení vlády, pokud by nevyjednala společný kabinet s ČSSD a s podporou KSČM.

7. května

Babiš a Hamáček dospěli k textu koaliční smlouvy, který je akceptovatelný pro sociální demokracii. Hamáček po zhruba hodinovém jednání řekl, že vyřešeny byly všechny záležitosti ohledně pojistek, které ČSSD v koaliční smlouvě chtěla mít. Babiš očekává, že vládní vyjednávání s ČSSD budou hotová do pátku. V případné koalici s ČSSD by měli sociální demokraté obsadit pět křesel.

 

Články odjinud