Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

PŘEHLEDNĚ: S důvěrou se u Babiše nespěchá. Na vládu s podporou sněmovny čekáme přes půl roku

PŘEHLEDNĚ: S důvěrou se u Babiše nespěchá. Na vládu s podporou sněmovny čekáme přes půl roku

Koaliční smlouva mezi hnutím ANO a ČSSD je už připravená, hlásí Andrej Babiš a Jan Hamáček s tím, že vládní vyjednávání by měla být do pátku hotová. Pak o vstupu do nového kabinetu současného premiéra v demisi budou rozhodovat členové ČSSD v referendu. Pokud se pro něj rozhodnou, měla by vládu podpořit také KSČM. Jak dlouho už se o nové vládě jedná? Tady je krátký přehled událostí.

21. říjen 2017

Skončily dvoudenní volby do Poslanecké sněmovny, ve kterých jasně vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše (29,7 procenta; 78 mandátů). Do Sněmovny se dostalo dalších osm stran: ODS (11,3 procenta), Piráti (10,8 procenta), hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (10,6 procenta), KSČM (7,8 procenta), ČSSD (7,3 procenta), KDU-ČSL (5,8 procenta), TOP 09 (5,3 procenta) a STAN (5,2 procenta).

31. října 2017

Prezident Zeman pověřil Babiše jednáním o sestavení vlády. Zeman uvedl, že pro jmenování Babiše premiérem nebude chtít většinu ve Sněmovně doloženou podpisy poslanců. Oznámil také, že by Babiše jmenoval premiérem i podruhé, pokud by jeho první vládě nevyslovila Sněmovna důvěru.

22. listopadu 2017

Poslanci zvolili Radka Vondráčka (ANO) předsedou Sněmovny. O dva dny později zvolili místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala (Piráti), Tomia Okamuru (SPD), Vojtěcha Filipa (KSČM) a Jana Hamáčka (ČSSD). Předseda ODS Petr Fiala v prvním kole neuspěl, zvolen byl 28. listopadu.

26. listopadu 2017

Novým předsedou TOP 09 zvolil sněm europoslance Jiřího Pospíšila. Nahradil Miroslava Kalouska.

5. prosince 2017

Prezident Zeman přijal demisi vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) a pověřil ji prozatímně výkonem funkce.

6. prosince 2017

Zeman jmenoval Babiše premiérem.

13. prosince 2017 - Zeman jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše; vláda má 15 členů, z toho šest je členem hnutí ANO, zbylí jsou nestraníci.

2018

16. ledna 

Vláda Andreje Babiše nedostala důvěru Sněmovny. Pro kabinet hlasovalo 78 poslanců ANO, proti bylo 117 poslanců.

19. ledna

Sněmovna vydala premiéra Babiše a prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo.

24. ledna

Premiér Babiš předal prezidentu Zemanovi demisi své vlády. Prezident ji přijal a vládu pověřil výkonem funkce do jmenování nové a zároveň Babiše pověřil jednáním o sestavení nového kabinetu. Vedení ANO už dříve rozhodlo, že Babiš je jediný kandidát hnutí na premiéra.

ANO zahájilo jednání před druhým pokusem o sestavení vlády již v půlce ledna. Jako první se zástupci ANO sešli s ČSSD, jednali také s SPD, KSČM, ODS a KDU-ČSL. Občanští demokraté spolupráci odmítli, lidovci ji stejně jako ČSSD podmínili tím, že ve vládě nebude trestně stíhaná osoba (Babiš je trestně stíhán kvůli kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo). S KSČM a SPD vytvořilo ANO expertní týmy hledající programové shody.

27. ledna 

Ve volbě prezidenta republiky funkci obhájil Miloš Zeman. Po zvolení řekl, že nebude "vydírat" Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování jeho vlády.

18. února 

Sjezd ČSSD zvolil předsedou Jana Hamáčka a prvním místopředsedou Jiřího Zimolu a pověřil nové vedení jednáním o vládě s ANO a dalšími stranami.

21. února 

Babiš po jednání s ČSSD řekl, že kabinet ANO a ČSSD s podporou KSČM je nyní "jedinou variantou na stole".

5. března 

Po celé republice lidé demonstrovali proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ondráček později rezignoval. Terčem kritiky byl i premiér Babiš.

5. dubna

Jednání o spolupráci ANO a ČSSD zkrachovala.

9. dubna 

Několik tisíc lidí demonstrovalo v Praze proti premiérovi Babišovi. Podobné akce se konaly ve dvacítce měst.

10. dubna 

Zeman doporučil Babišovi, aby pokračoval v jednání o nové vládě s SPD a komunisty. O dva dny později vedení ANO rozhodlo, že hnutí obnoví vyjednávání o společné vládě se sociálními demokraty. Představitelé ANO a ČSSD se 16. dubna sešli na první informativní schůzce.

28. dubna 

Ústřední výkonný výbor ČSSD neodmítl další vyjednávání s ANO a s podporou KSČM. Schválil, že o účasti v koalici rozhodnou sociální demokraté v referendu, které by se mělo konat do dvou měsíců a bude platné, pokud se hlasování zúčastní nejméně čtvrtina členů sociální demokracie. Širší vedení ČSSD zakázalo straně spolupráci s SPD na celostátní úrovni. Představitelé ANO o den později uvedli, že hnutí nemá žádnou náhradní variantu pro sestavení vlády, pokud by nevyjednala společný kabinet s ČSSD a s podporou KSČM.

7. května

Babiš a Hamáček dospěli k textu koaliční smlouvy, který je akceptovatelný pro sociální demokracii. Hamáček po zhruba hodinovém jednání řekl, že vyřešeny byly všechny záležitosti ohledně pojistek, které ČSSD v koaliční smlouvě chtěla mít. Babiš očekává, že vládní vyjednávání s ČSSD budou hotová do pátku. V případné koalici s ČSSD by měli sociální demokraté obsadit pět křesel.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1