Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Překvapivé spojení. Exministr ODS Tlustý bude radit Pirátům s programem

Překvapivé spojení. Exministr ODS Tlustý bude radit Pirátům s programem

Česká pirátská strana oslovila bývalého ministra financí za ODS Vlastimila Tlustého, aby se podílel na části ekonomického programu před sněmovními volbami v příštím roce. Část Pirátů je ale proti, uvedl server Lidovky.cz. 

Pirátská strana by ráda prosadila základní nepodmíněný příjem. Téma je blízké Tlustému, který ho jako ekonomický lídr ODS navrhoval v rámci předvolební kampaně v roce 2006. Nyní by se zavedením základního nepodmíněného příjmu do programu měl radit právě Pirátům.

„Pan Tlustý byl vytipován jako odborník, který by dodal ekonomický model k financování nepodmíněného základního příjmu, který je pro nás zajímavý,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

Na základě této myšlenky by měl mít příjem každý bez ohledu na to, zda pracuje nebo ne. Koncept bude na vzorku svých občanů příští rok testovat například Finsko. Podle Bartoše by tak společnost mohla zajistit základní životní úroveň každému, který se stane pro pracovní trh nepotřebný.

Na spolupráci s Tlustým se dohodlo užší vedení strany, některým členům se to ale nelíbí. „Pana Tlustého považuji za již provařeného a nepoužitelného politika, od kterého bychom se měli držet dále,“ řekl pro Lidovky.cz předseda Pirátů v Plzeňském kraji Lukáš Bartoň.

Tlustý potvrzuje, že ho Piráti oslovili, upozorňuje ale, že se členem Pirátů stát nechce. „O aktivitách Pirátů bych vám nebyl schopen moc povědět. Ale nejde o stranu, nýbrž o téma. A je-li to demokratická strana, tak nevidím překážku, proč nevyhovět,“ tvrdí.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1