Premiér? Jedině Babiš, shodlo se vedení ANO. Zítra bude Faltýnek jednat o podpoře s komunisty | info.cz

Články odjinud

Premiér? Jedině Babiš, shodlo se vedení ANO. Zítra bude Faltýnek jednat o podpoře s komunisty

Předseda ANO Andrej Babiš je jediným kandidátem hnutí na předsedu příští vlády. V kandidátské pozici ho dnes večer jednomyslně potvrdil výbor hnutí. Po jednání stranického vedení to novinářům řekla místopředsedkyně hnutí Jaroslava Pokorná Jermanová. Možnost, že by se premiérem stal jiný představitel hnutí, připustil minulý týden Babiš. Ostatní strany jej v čele vlády odmítají kvůli jeho trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Babiš v minulosti opakovaně naznačil, že si dokáže představit, že by na funkci nelpěl. Teď mluví o tom, že měl „slabší chvilku“. Rozhodnutí nechává na ANO, ale považuje se za jediného kandidáta.

Naposledy to předseda kabinetu opakoval minulý týden třeba v rozhovoru pro Českou televizi: „Já jsem neměl sen být premiérem, ale je to k debatě… Není nikde zákon, že tam musím být.“

Neuplynul ani týden a Babiš při zahraniční návštěvě Bulharska přidává vysvětlení. „Já jsem měl nějakou slabší chvilku, kdy jsem řekl, aby si někdo nemyslel, že jsem celý život chtěl být premiérem. To určitě ne,“ ujistil novináře. Reagoval tak mimo jiné na úvahy, že by se místo něj v čele vlády objevil ministr životního prostředí Richard Brabec.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Babišova menšinová vláda nedostala minulý týden ve Sněmovně důvěru, ve středu se chystá prezidentovi předat demisi. Miloš Zeman už dřív řekl, že Babiše pověří sestavením kabinetu i podruhé.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že hnutí bude se stranami ve Sněmovně jednat o případné koalici či o podpoře menšinového kabinetu. V úterý v 08:00 se sejde se zástupci komunistů, ve středu ve 14:00 s ODS, poté i s dalšími stranami.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud