Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Premiér nikdy nepracoval a má pod sebou ekonomické diletanty.“ Babiš spočítal Sobotkovi jeho kauzy

„Premiér nikdy nepracoval a má pod sebou ekonomické diletanty.“ Babiš spočítal Sobotkovi jeho kauzy

Dva nejmocnější muži vlády jsou v dosud nejtvrdším sporu za dobu společného vládnutí. Premiér Sobotka dal Andreji Babišovi tři dny na vysvětlení kauzy korunových dluhopisů a nejasností kolem jeho financí. Ve vzduchu visí krajní možnost, že Babiše odvolá – poradci šéfovi vlády připravili analýzu a celkem 22 otázek, na které prý chybí uspokojivá odpověď. Babiš oponuje, že vše vysvětlil, vysvětlí znovu a že prý jde spíš o Sobotkovu účelovou snahu nasbírat politické body.

Jestli koaliční kabinet současnou krizi ustojí, nebo odejdou všichni ministři za ANO momentálně, nikdo neví. Babiš nechce předjímat, jak se zachová, ke svému odvolání nevidí důvod.

Podle Sobotky dluží Babiš veřejnosti i vládním partnerům odpovědi na řadu otázek. Podezření jsou kolem jeho jednokorunových dluhopisů i kolem původu jeho majetku a ohrožují důvěryhodnost státu, uvedl premiér.

„Pan premiér se mnou nemluví.“
Andrej Babiš

Vicepremiér poté Sobotku kritizoval, že nepočkal, až vysvětlí transakce s dluhopisy ve sněmovně, která mu k tomu stanovila termín do konce dubna. „Já bych byl strašně rád, aby skutečně si počkal na to vysvětlení, i když to vypadá tak, že má už dopředu jasno,“ řekl o Sobotkovi. Písemné vysvětlení předá v pátek předsedovi dolní komory Janu Hamáčkovi (ČSSD).

1080p 720p 480p 360p 240p
Babiš na Sobotku před časem zaútočil i v rozhovoru pro INFO.CZ

Babiš spolu s tím připomněl kauzy, které se z minulosti pojí se Sobotkou a ČSSD – například OKD nebo aktuálně odložený prodej elektrárny Počerady. Podle Babiše Sobotka způsobil svými rozhodnutími škodu v řádech miliard korun. Označil ho za člověka, který „nikdy nepracoval, maximálně jako koncipient jeho kmotra Pokorného“ a problematice dluhopisů nerozumí. Opírá se prý o rady ekonomických diletantů.

Babiš chce příští týden mluvit o situaci s prezidentem Milošem Zemanem, který je obecně považovaný za jeho spojence.

Zeman v TV Barrandov na dotaz, zda by vyhověl návrhu na odvolání Andreje Babiše uvedl: „V takovém případě bych si asi premiéra pozval a zeptal bych se ho, zda má cenu odvolávat jakéhokoli ministra půl roku před volbami. Je to velmi absurdní, velmi neobvyklé a opět to svědčí o předvolebním souboji. A promluvil bych si i s Andrejem Babišem a zeptal se ho, zda si přeje být mučedníkem.“

„A. Babiš je zvyklý lidi zastrašovat, zdokonalil se při přebírání firem. Na mne to neplatí. V případě dluhopisů i dalších kauz čekám vysvětlení,“ reagoval na Babišovu tiskovou konferenci na twitteru Sobotka.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744