Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Premiéra s problémy. Stát poprvé losoval Účtenkovku, web s výsledky spadnul

Premiéra s problémy. Stát poprvé losoval Účtenkovku, web s výsledky spadnul

Ministerstvo financí poprvé rozděluje výhry v účtenkové loterii. Losování se uskutečnilo odpoledne za přítomnosti zástupců úřadu, kompletní výherní listinu ovšem zájemci v 19:00, jak bylo avizováno, na webu nenašli. Stránky Uctenkovka.cz zjevně spadly a byly večer nedostupné. „V tuto chvíli (před 20. hodinou - pozn. redakce) bohužel neumím říct, proč web Účtenkovky nefunguje,“ reagoval mluvčí resortu. Ministerstvo proto výsledky improvizovaně zveřejnilo na své vlastní stránce.

V rámci losování ministerstvo financí rozdělilo zhruba 21.000 výher, první cenou je jeden milion korun.

Kromě první výhry v loterii získali účastníci automobil Ford Focus Kombi za zhruba 400.000 Kč. Jako třetí cena bylo 300.000 Kč, čtvrtá 200.000 Kč a pátá 100.000 korun. Dále MF rozdělilo 20 výher po 20.000 Kč, 1000 výher po jednom tisíci korun a 20.000 výher po stokoruně.

Některé výherní kódy byly zveřejněny o půl sedmé v televizním vysílání, kompletní výsledky měli zájemci nalézt na oficiální stránce projektu. Ty ovšem byly nedostupné. Dostat se na ně dalo až kolem půl deváté.

„Výsledky se do hráčských účtů propisují postupně v rámci automatizovaného procesu ihned po slosování. Z tohoto důvodu je tedy možné, že soutěžící s hráčským účtem mají možnost dozvědět se o své výhře ještě před zveřejněním výherní listiny,“ uvedl dříve mluvčí resortu Michal Žurovec. Ne všichni účastníci loterie ale mají zřízen hráčský účet. V takovém případě měli dostat informace o výhře po 19. hodině e-mailem nebo SMS.

Ministerstvo si od projektu slibuje, že zvýší atraktivitu a využívání EET. Resort plánuje podle ministra Ivana Pilného (ANO) zjednodušení registrace účtenek, a to do konce tohoto roku. Cílem je do loterie přilákat ještě více lidí, řekl ministr pro Blesk.cz. První změnou má být zjednodušené propojení s účtovacím systémem, aby bylo okamžitě jasné, proč se případně účtenka nezaregistrovala. 

Další změnou změnou má být lepší editace účtenky při její registraci přes tzv. QR kód. „Pokud na té účtence QR kód bude, tak jen pouhým vyfocením mobilem dosáhnete bez problému registrace,“ řekl.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744