Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Premiérem bude Zaorálek, nebo Bělobrádek. Prezident Zeman odkryl karty

Premiérem bude Zaorálek, nebo Bělobrádek. Prezident Zeman odkryl karty

Po odstoupení Bohuslava Sobotky by měl být dalším premiérem někdo z ČSSD, řekl prezident Zeman v rozhovoru pro televizi Barrandov. Sociální demokracie má dle jeho názoru na premiéra právo, protože vyhrála parlamentní volby. Nevylučuje však, že nakonec jmenuje premiérem šéfa lidovců Pavla Bělobrádka.

Prezident podrobil ostré kritice premiéra Bohuslava Sobotku. Demisi, kterou se chystá podat, považuje za akt zoufalství a zbabělost. „Předseda strany hledá nepřátele všude jinde než ve své straně a především ve své osobě,“ uvedl prezident. „Dokážu lidsky pochopit, že je unavený, zažil jsem to taky. Jediné co neberu, je zbabělé kličkování. Když chlap řekne, rozhodl jsem se tak a tak, tak si za tím stojím,“ zdůraznil Zeman.

Prezident také Sobotkovi vytkl, že ho se svým úmyslem dopředu neseznámil. „Je to dramatická politická chyba, myslí si prezident. „A teď jako malý kluk kličkuje a hledá únikové cesty, jak tu demisi aspoň trochu oddálit,“ myslí si Zeman.

Pokud premiér Sobotka demisi skutečně podá, prezident ji přijme. Zároveň je toho názoru, že půl roku před volbami „nemá cenu dělat kotrmelce“ a vláda by se neměla měnit. „Až na drobné výjimky, by vláda měla zůstat tak jak je. Jediný, kdo by měl odstoupit, je premiér,“ uvedl prezident, který tak podpořil setrvání Andreje Babiše ve vládě.

Náhradu za Bohuslava Sobotku prezident hledá v sociální demokracii. „Premiérem by měl být opět člověk z ČSSD, protože sociální demokracie vyhrála volby,“ říká Zeman. V současné době zaznívají zejména dvě jména – Milana Chovance a Lubomíra Zaorálka. Prezident vidí jako vhodnějšího adepta na premiéra druhého v pořadí, protože má dle jeho názoru větší šance projít hlasováním o důvěře vlády. V případě Milana Chovance předpokládá Zeman blokádu ze strany hnutí ANO.

Prezident nicméně nevylučuje, že premiérem bude někdo jiný. Za vhodného adepta by rovněž viděl předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1