Přímo u rakousko-české hranice vznikl oplocený „lágr“ pro mladistvé uprchlíky | info.cz

Články odjinud

Přímo u rakousko-české hranice vznikl oplocený „lágr“ pro mladistvé uprchlíky

Rakousko řeší skandál spojený s azylovým zařízením u obce Drasenhofen přímo u českých hranic. Rakouská koordinátorka pro azyl obvinila radní spolkové země Dolní Rakousy, že v tomto zařízení drží nezletilé migranty v podmínkách srovnatelných s vězením. Protistrana svůj postup hájí a poukazuje na údajnou nebezpečnost obyvatel tohoto centra. Rozhořel se kvůli tomu ostrý spor.


"Mladiství žadatelé o azyl jsou s posvěcením zemské rady převáženi do budovy na českých hranicích a musejí se tam podrobit prakticky vězeňskému režimu,“ řekla na tiskové konferenci Anny Knappová, vedoucí rakouské organizace pro koordinaci azylové politiky. Zařízení podle ní leží „v zemi nikoho“, dva kilometry od obce Drasenhofen, a je oplocené.

Někteří mladiství uprchlíci azylovou koordinátorku informovali o tom, že nemohou bez povolení opouštět budovu, dokonce i na zahradu mohou pouze s doprovodem bezpečnostního pracovníka. Přitom kromě hraní karet nemají v budově žádnou jinou možnost zaměstnání nebo zábavy. Další mladistvý uprchlík si údajně stěžoval, že mohl v doprovodu ven z budovy na maximálně hodinu denně, což ale nestačí ani k tomu, aby došel do obce Drasenhofen. Ta je totiž vzdálená 33 minut chůze od toho azylového zařízení.

„Tato de facto internace není za žádných okolností oprávněná. Práva dětí jsou masivně porušována,“ řekla Knappová. Organizace, kterou vede, vyzvala zemi Dolní Rakousy, aby zařízení s tímto režimem okamžitě zrušila a zajistila mladistvým uprchlíkům důstojné podmínky pobytu. Dolnorakouský radní Gottfried Walhäusl za Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ), který je zodpovědný za azylovou politiku, však jakoukoliv kritiku odmítá. V zařízení je podle něj v současné době umístěno 14 nezletilých, kteří se na rakouské území dostali bez doprovodu.

Ve většině případů se údajně jedná o mladistvé, kteří prosluli v jiných zařízení jako potížisté. Jeden, jak tvrdí Waldhäusl, málem přivedl k smrti zdravotní sestru, další byl blízko k odsouzení za trestný čin, dostal ale od prokurátora ještě šanci. Fakt, že azylové zařízení pro děti je oplocené a střežené, nepovažuje radní za nic mimořádného.

Plot podle něj slouží především k ochraně místních obyvatel, protože – jak řekl – „ne všichni lidé si myslí, že jsou uvnitř samí milí mladí kluci, kteří nejsou nebezpeční.“ Waldhäusl tvrdí, že chovanci tohoto azylového zařízení už v jiných ubytovnách „ztěžovali“ život spolubydlícím i personálu, a proto byli umístěni do ubytovny, kde se více dbá na „řád a pořádek“. Podmínky se údajně nijak neliší od režimu v zařízeních určených pro mladistvé delikventy z řad Rakušanů.

Waldhäusl také popírá, že by mladiství uprchlíci v Drasenhofenu nemohli opouštět budovu a byli tedy drženi jako ve vězení. „Každý nezletilý se ohlásí u bezpečnostní služby a může jít ven. Ovšem s doprovodem,“ uvedl radní. Ostře přitom zaútočil na všechny kritiky údajně příliš přísného režimu v táboře. „Každý, kdo si na něj stěžuje, se u mě může může přihlásit a může si dva nebo tři nezletilé z tohoto zařízení vzít k sobě domů. Nemám s ním žádný problém,“ prohlásil Waldhäusl.

I starosta Drasenhofenu Künzl ale označil tábor za ostudu pro Rakousko. „Každý, kdo vidí kolem zařízení ostnatý drát, si musí myslet, že jsou tam zavření nějací zločinci. Přitom jsou tam mladiství, kteří nebyli za nic odsouzeni a přesto sedí prakticky ve vězení,“ uvedl Künzl. Také dolnorakouská organizace sociální demokracie označila podmínky v Drasenhofenu za „vysoce nelidské“ a žádá odstoupení radního Waldhäusla.

Vedení Svobodných se však za svého stranického kolegu postavilo. „Předpokládám, že radní Waldhäusl jedná zodpovědně a zařízení je provozováno v souladu se všemi zákony a předpisy,“ uvedl místopředseda FPÖ Norbert Hofer. Podle deníku Kurier už prověřuje celou kauzu dolnorakouský Úřad pro děti a mladistvé. „Podle toho, co jsme dosud slyšeli, se skutečně může jednat o porušení práv dětí,“ řekla listu vedoucí úřadu Gabriela Peterschofsky-Orange.

STRUNC! Rozhovor s Marií Heřmanovou autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud