Přísnější pravidla pro zoologické zahrady: Lidovci chtějí, aby je mohly provozovat jen obce, kraje nebo stát | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přísnější pravidla pro zoologické zahrady: Lidovci chtějí, aby je mohly provozovat jen obce, kraje nebo stát

Přísnější pravidla pro zoologické zahrady: Lidovci chtějí, aby je mohly provozovat jen obce, kraje nebo stát

Zoologické zahrady by do budoucna směly provozovat pouze obce, kraje nebo stát, navrhuje KDU-ČSL. Předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek dnes novinářům řekl, že příslušnou změnu zákona o provozování zoologických zahrad již připravil. O tom, jak by změna zákona řešila nynější soukromé zoologické zahrady, se podle něj zřejmě povede ještě debata na plénu Sněmovny.

Návrh zákona Bartošek připravil v reakci na nedávná odhalení, jak se v tuzemsku zachází s chráněnými druhy zvířat. Provozování zoologických zahrad je ekonomicky i odborně velice náročné a je důležité, aby zahrady provozovaly takové subjekty, které by garantovaly stabilitu a péči o zvířata, uvedl.

"Z toho důvodu navrhujeme, aby do budoucna označení zoologické zahrady a provozování zoologických zahrad bylo pouze na úrovni obcí, krajů, případně státu, protože to jsou jediné instituce, které jsou schopné zajistit dlouhodobou garanci jak finanční, tak odbornou," řekl Bartošek. Návrh podle něj nic nezakazuje, a pokud bude někdo chtít chovat doma divokou šelmu, třeba tygra, ať ho má, poznamenal.

Podle ministerstva životního prostředí není jasné, co by měl návrh řešit, protože zoologické zahrady problematické nejsou. "Získat licenci pro zoologické zahrady je poměrně přísné. Všech 28 zahrad, které máme, je každé dva roky kontrolováno. Mají přísné podmínky, musí vykazovat vědeckou činnost, osvětovou činnost a podobně," řekla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Licence podle ní stát vydává na základě zákonných podmínek, a tak i garantuje, že jsou v pořádku.

Nedávný případ s kočkovitými šelmami, které utekly z klece v Bioparku Štít, nemá podle Roubíčkové se zoologickými zahradami nic společného, jde o problém zookoutků a farem se zvířaty "na mazlení". "Cestou je zpřísnit zákon na ochranu proti týrání zvířat," řekla mluvčí. Dodala, že zákon patří do gesce ministerstva zemědělství a ministerstvo životního prostředí jeho zpřísnění podporuje.

V předchozích týdnech vzbudila pozornost veřejnosti kauza nelegálního nakládání se zvířaty, hlavně tygry. Celníci a policisté nalezli při domovních prohlídkách například tělo čerstvě zastřeleného tygra, produkty z tygrů i kůže velkých šelem. Soud už kvůli tomu poslal do vazby tři obviněné. Jedním z obviněných je Ludvík Berousek, který provozuje zoopark Bašť severně od Prahy.

Podle Unie českých a slovenských zoologických zahrad je tento případ podle všeho jen vrcholem ledovce. "Že podobné odhalení dříve nebo později přijde, se bohužel dalo očekávat," uvedla dnes unie v tiskové zprávě. "Asi téměř nikoho v této zemi nenapadne léčit si hemoroidy tygřím tukem. Zato jít do zvěřince, tam se pomazlit s lvíčetem a na sociálních sítích vystavit pár fotografií, je naprosto běžná záležitost. Bohužel většina těch, kdo se s lvíčaty anebo tygřaty takhle fotografují, vůbec netuší, že tím zvířatům rozhodně nepomáhají. Právě naopak," tvrdí unie.

Berouskův případ by podle unie měl vést k hlubšímu zamyšlení a změně postojů. "Na prvním místě je však změna nyní naprosto nedostatečné legislativy. K volání po těchto změnách se tímto připojuje i Unie českých a slovenských zoologických zahrad," stojí v její 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.