Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pro Kajínka chci nový soud, říká Klíma. O jeho nevině už pochybuje

Milost pro odsouzeného vraha Jiřího Kajínka oživila diskusi o jeho vině či nevině, která začala nedlouho poté, co si vyslechl rozsudek. Jedna část společnosti o jeho vině nepochybovala, na druhé straně ale stálo několik novinářů, politiků a aktivistů, kteří se s tak jednoduchou odpovědí nechtěli smířit. Tím nejznámějším z nich je bezesporu Josef Klíma, který ale nyní přišel s důkazy, které jsou zcela v rozporu s teorií, která mu doposud dávala smysl. 

Zapeklitým případem kolem Jiřího Kajínka se novinář Josef Klíma zabývá už od jeho počátku. Celou tu dobu se snažil o jediné, poslat celý případ znovu k soudu. To mu ale nyní překazil prezident republiky, který Kajínkovi udělil milost. Pro INFO.CZ Josef Klíma řekl, že se jeho postoj k celému případu nijak nemění, „Já jsem se vždycky chtěl dozvědět pravdu a pořád žádám o obnovu procesu.“

Ač může na někoho Josef Klíma působit jako někdo, kdo dlouhé roky kope za „Kajínkův tým“ a hledá vhodné důkazy kde se dá, podle svých slov nikdy s žádnými fakty nemanipuloval. „Celá ta léta se snažím dobrat pravdy, a pokud se dostanu k dalším informacím, tak je zveřejňuji, pokud jsou ověřené. A to bez ohledu na to, jestli jsou ve prospěch Kajínka nebo v jeho neprospěch.“

Nedlouho po propuštění neznámějšího českého vraha totiž sám Klíma ve svém pořadu na televizi Prima odhalil další svědectví, které ale jeho teorie spíše nabouralo. „Předtím se mi víc scházely důkazy, které jeho vinu zpochybňovaly. Teď se mi sešly důkazy, které ve mně zase naopak vzbuzují pochybnosti o jeho nevině.“ 

Kajínkovy fanoušky zpráva o jeho propuštění vysloveně potěšila, Josef Klíma je v tomto ohledu ale opatrnější. O Kajínkovu svobodu prý nikdy neusiloval a milost prezidenta ho v tomto případě zaskočila. „Mě to překvapilo, ale zároveň nepřekvapilo, protože jsem to bral jakože pan prezident vypouští testovací balónek, už vzhledem ke své začínající prezidentské kampani, jestli mu to pomůže nebo ne.“

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1