„Proč bychom je přijímali?“ Babiš se postavil proti přemístění padesáti syrských dětí do Česka | info.cz

Články odjinud

„Proč bychom je přijímali?“ Babiš se postavil proti přemístění padesáti syrských dětí do Česka

Premiér Andrej Babiš odmítl návrh europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL), aby Česko přijalo padesát dětských sirotků ze Sýrie. V pátek ho projednali u kulatého stolu senátoři a zástupci státní správy, příští týden by jeho znění chtěli předložit premiérovi. Ten už ale dopředu v rozhovoru pro deník Právo avizuje, že ze svého postoje nepřijmout ani jednoho uprchlíka, nic měnit nehodlá. Ani pokud jde o děti. 

„Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze. A hlavně Česko je solidární, od roku 2015 jsme do různých zemí kvůli migraci poslali 2,5 miliardy, pomáháme na místě v Sýrii lékaři i experty, v Česku jsme ošetřili 2500 pacientů včetně řady syrských dětí.

Já jsem šel do politiky hlavně proto, abych se staral o české občany. A když už jsme u těch sirotků, proč zase někdo pomíjí válku na Ukrajině? Tam nejsou? Tak proč bychom se měli starat právě o Syřany?“ řekl Babiš deníku Právo

Za přijetí padesáti nezletilých syrských sirotků lobbuje lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová. Plán se inspiruje iniciativou britského lorda Dubse, který coby sám jako zachráněné uprchlické dítě, navrhl dodatek k britskému imigračnímu zákonu, podle něhož měla Británie přijmout 3000 nedoprovázených uprchlických dětí.

„Češi mohou mít obavu z nelegálních uprchlíků, potenciálních islamistů, ale dítě je pořád dítě – je schopné vzdělání, formování, je ovlivnitelné tak, aby přijalo zásady naší kultury,“ uvedla nedávno serveru HlídacíPes.org Šojdrová.

Česko by mohlo přijmout děti z řeckých táborů, nejspíše chlapce ve věku 12 – 17 let, který je tam většina. Šojdrová si nicméně uvědomuje, že by se něco takového mohlo setkat s odporem veřejnosti s ohledem na kauzy, kdy jsou někteří migranti přistiženi, že kvůli snaze o udělení azylu falšují svůj věk. Šojdrová tak má v záloze náhradní řešení.

„Můžeme si vzít i sirotky z táborů v Libanonu, kde jich je v nižším dětském věku mnohem více. Rozumím lidem, co mají obavy, mám je též. Ale skupiny nezaopatřených sirotků se může bát jen hlupák nebo sobec. Vždyť je to naopak prevence jejich budoucí radikalizace. Jediné, co je zapotřebí, je politická odvaha,“ řekla také Šojdrová.

„Nesmí nás prozradit pláč.“ Pašeráci krmí i nejmenší děti sedativy, jejich síť se profesionalizuje autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud