Prodejci léků upláceli lékaře. Policie stíhá už 180 lidí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prodejci léků upláceli lékaře. Policie stíhá už 180 lidí

Prodejci léků upláceli lékaře. Policie stíhá už 180 lidí

Policie v kauze údajného uplácení lékařů ze strany distributorů léků stíhá už 180 lidí. Zástupci dvou farmaceutických společností dávali peníze lékařům a podle Národní centrály proti organizovanému zločinu to byly úplatky za předepisování léků. Lékaři se hájí tím, že šlo o odměny například za spolupráci na dotazníkových šetřeních. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD), která o případu informovala už v září 2015. Obviněných tehdy bylo 34.

„Policie už dvakrát rozšířila počet obviněných, v současnosti je jich více než 100. Nejprve bylo obviněno 34 osob, pak dalších 19 a nejnověji dalších 127. Nic dalšího k této věci nyní nebudeme sdělovat,“ řekl deníku státní zástupce Ondřej Šťastný.

Mezi obviněnými jsou podle MfD lékaři mnoha odborností od praktických přes urology, gynekology či psychiatry, a to z různých regionů. Bokem dostali tisíce, ale třeba i víc než dva miliony korun, v závislosti na množství předepisovaných léků.

V poslední vlně obvinění jde nejčastěji o lékaře ze středních Čech a jižní Moravy, píše deník. Policie při domovních prohlídkách našla mimo jiné evidenci plateb přijatých lékaři v letech 2008 až 2013 a také připravené obálky s penězi a označením lékaře.

Obě farmaceutické firmy, které se podle kriminalistů na korupci podílely, jsou dnes v likvidaci. Policie se na stopu údajných úplatků dostala při vyšetřování krácení daní pomocí fiktivních faktur, kterým se peníze pro lékaře získávaly, uvedla MfD.

Mezi 34 lidmi, které policie začala stíhat jako první, podle dřívějších informací MfD bylo 15 lékařů a 19 pracovníků dvou firem obchodujících s léky. Deník předloni napsal, že policisté mají podezření, že celková výše úplatků činí desítky milionů korun.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.