Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prohra Národní galerie. Madona z Veveří patří církvi, rozhodl soud

Prohra Národní galerie. Madona z Veveří patří církvi, rozhodl soud

Pražský městský soud dnes rozhodl, že gotický obraz Madony z Veveří patří církvi. K soudu se spor vrátil po dovolání Národní galerie, která obraz desítky let vystavovala. V rámci církevních restitucí na něj ale vznesla nárok římskokatolická farnost Veverská Bítýška. Dnešní rozhodnutí je pravomocné.

Soud dnes znovu potvrdil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1. Ten před dvěma lety konstatoval, že na dílo dopadá zákon o církevních restitucích, který napravuje křivdy způsobené komunistickým režimem v letech 1948 až 1989.

Galerie se u soudu hájila tím, že obraz pod zákon nespadá, protože byl ve vlastnictví státu už před tímto obdobím. Podle soudu ale stát vlastnictví obrazu deklaroval až v roce 1958.

„Jsme přesvědčeni, že smyslem restitučního zákona je odškodnění křivd. Pokud stát tvrdí, že deklaroval své vlastnictví dříve, tak ho měl deklarovat jednoznačně. A nic takového z provedených důkazů nevyplývá,“ řekl předseda odvolacího senátu Milan Chmelíček. Podle něj důkazy potvrzují, že obraz byl v rozhodném období církevním majetkem.

S obrazem, na rozdíl od kaple, ve které byl uložen, nakládala podle soudu církev od poloviny 18. století jako se svým vlastnictvím. „Platila jeho opravu, byl zanesen v inventářích,“ upozornil Chmelíček.

Galerie chtěla své vlastnictví dokázat také tím, že byl obraz příslušenstvím kaple, která je ve vlastnictví státu od počátku 19. století. Chmelíček ale uvedl, že církev obraz využívala při bohoslužbách, a proto patří jí.

„Farnost Veverská Bítýška prokázala, že obraz jí patřil už minimálně v polovině 18. století a nebyly shledány žádné důkazy o tom, že by od té doby do roku 1958 o vlastnictví měla přijít, obraz darovala, nebo ho nabyl stát,“ řekl novinářům po skončení jednání právní zástupce církve František Severin. Zástupkyně galerie Štěpánka Vincencová se k rozhodnutí soudu vyjádřit nechtěla.

Ředitel galerie Jiří Fajt ČTK řekl, že další postup zváží ve chvíli, kdy obdrží písemné odůvodnění rozsudku. Jednání s farností o osudu díla byla podle něj už vyčerpána. „Obávám se, že další debaty s farností k ničemu nepovedou,“ uvedl.

Brněnské biskupství považuje dnešní verdikt za potvrzení správnosti předchozích rozhodnutí, díky kterým se Madona z Veveří už loni dostala do držby veverskobítýšské farnosti. „Je dobře, že obraz Madony z Veveří, který je součástí expozice Diecézního muzea, je nejen místem zastavení milovníků umění, odborné veřejnosti, ale také poutníků, kteří k němu po staletí přicházeli se svými modlitbami - s prosbami i s projevy díků za jejich vyslyšení,“ řekla ČTK mluvčí biskupství Martina Jandlová.

Madona z Veveří byla dlouho ozdobou sbírek Národní galerie v Praze. Loni v březnu, po úspěchu farnosti u soudu obraz svěřila Diecéznímu muzeu v Brně. Od vystavení obrazu zaznamenalo téměř trojnásobný nárůst návštěvnosti. Stálou expozici sakrálního umění si za rok prohlédlo asi 10.000 lidí, řekl ČTK ve čtvrtek ředitel muzea Martin Motyčka. „Došlo k určitému návratu původní funkce obrazu. Lidé se k němu chodí modlit, pořádají se tam poutě, chodí tam školní výpravy, ministranti. Nemá to jen ten původní atribut historicko-kulturní památky, ale má to i ten atribut, ke kterému asi původně vznikla - to jest milostný obraz madony,“ řek Severin.

Madona z Veveří je datována před rokem 1350 a je připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 zdobila kostelík na hradě Veveří, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. Nyní je pro veřejnost uzavřený.

Obraz se na konci 30. let minulého století v souvislosti s politickými událostmi ocitl v držení Ředitelství státních lesů a statků v Rosicích, ministerstva zemědělství a lesního hospodářství. V roce 1958 jej darovalo Národní galerii v Praze.