Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Projde Pocheho náhradník u Zemana? Pokud ne, hrozí koaliční krize, varuje politolog

Projde Pocheho náhradník u Zemana? Pokud ne, hrozí koaliční krize, varuje politolog

Spor o jméno ministra zahraničí dospěl ke zlomu. Původně měli sociální demokraté přijít s řešením provizorní situace až po komunálních a senátních volbách. Nakonec předseda ČSSD Jan Hamáček, který funkci momentálně zastává, svolal na úterý tiskovou konferenci a potvrdil, co se v kuloárech již nějakou chvilku špitalo: jako náhradníka za prezidentem odmítnutého Miroslava Pocheho sociální demokracie navrhuje do čela resortu Tomáše Petříčka. Ten byl dříve poradcem Pocheho v europarlamentu a nyní zastává pozici náměstka. Jde jednoznačně o muže blízkého právě Miroslavu Pochemu, což vyvolává zcela klíčovou otázku: projde jeho nominace u premiéra Andreje Babiše a především u prezidenta Miloše Zemana?

I s ohledem na dosavadní počínání prezidenta a premiéra je na místě ze všeho nejvíc opatrnost. Což si zjevně uvědomuje také samotný Petříček. V úterý po poledni totiž mluvčí Lidového domu novinářům zaslal toto Petříčkovo prohlášení: „V nejbližší době se chci sejít s premiérem a panem prezidentem a budu chtít znát jejich názor na mou případnou účast ve vládě v této funkci. Do té doby prosím o pochopení, že se nebudu k věci více vyjadřovat.“ Sociální demokraté už jednou Zemanovi ustoupili a pokud Petříček nyní hovoří o svém „případném“ angažmá, je patrné, že tak ČSSD může učinit za jistých okolností i podruhé.

„Pokud by i teď prezident s premiérem bránili jmenování ministra, bylo by to na kompetenční žalobu nebo krach koalice. Plnohodnotně obsadit Černínský palác je dvojnásob důležité v době, kdy se obnažují rozdílné postoje hnutí ANO a ČSSD k evropským tématům. Stačí si porovnat Babišovo a Hamáčkovo vyjádření k postupu europarlamentu vůči Maďarsku nebo k případnému přijetí padesáti syrských sirotků,“ upozorňuje v reakci pro INFO.CZ politolog Lukáš Jelínek. Přitom se podle něj dá předpokládat, že se Petříček bude držet hlavního proudu sociální demokracie v Evropě.

A právě v tom může být kámen úrazu. Ostatně Zeman se dlouhodobě a explicitně hlásí v některých tématech k nacionalistické linii zahraniční politiky. Něco podobného lze říct také na adresu premiéra. Jeho hnutí ANO je sice v Evropském parlamentu součástí liberální frakce, on sám si ale především před domácím publikem čím dál zřetelněji osvojuje pozici, kterou nyní zastává například Viktor Orbán. Zemanovi může navíc vadit, že je Petříček jednoznačně Pocheho muž. Server Seznam Zprávy dokonce uvádí, že jsou blízcí kamarádi, z čehož dovozuje, že Poche zůstane v Černínském paláci v roli tajemníka a poradce se zákulisním vlivem. „Tedy člověka, jemuž bude loajální Petříček vždy vděčný za zisk vládního postu.“

Petříček místo Pocheho: Roztomilý kompromis uvadající ČSSD, která je v rukou neschopných aparátčíků>>>

Nejen proto by se politolog Jelínek nedivil, pokud by se premiér s prezidentem opět pokusili o obstrukce. „Proti Pochemu měli výhrady osobní i politické. Týkaly se především evropské a migrační agendy,“ říká a taktéž připomíná, že Petříček patří dlouhá léta k nejbližším spolupracovníkům Pocheho. Současně ale zdůrazňuje Petříčkovu odbornou kvalifikaci, která je nesporná. „Vystudoval mezinárodní vztahy, absolvoval akademické stáže v cizině, působil v Bruselu, byl zahraničněpolitickým expertem Lidového domu a pár měsíců pobyl na postu ministerského náměstka,“ popisuje politolog.

Resortu tedy Petříček podle Jelínka jistě rozumí. Spokojená dle jeho slov navíc bude také pražská ČSSD. „Jiná věc je, že Petříček dosud není těžkou politickou vahou. Ovšem zapracovat se může jako Jana Maláčová na ministerstvu práce a sociálních věcí nebo Sebastian Kurz v Rakousku,“ uzavírá Jelínek rozhovor pro INFO.CZ. Otázkou tak zatím zůstává, zda Petříčkovi Babiš se Zemanem podobný profesní a politický vzestup umožní.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1