Projde Pocheho náhradník u Zemana? Pokud ne, hrozí koaliční krize, varuje politolog | info.cz

Články odjinud

Projde Pocheho náhradník u Zemana? Pokud ne, hrozí koaliční krize, varuje politolog

Spor o jméno ministra zahraničí dospěl ke zlomu. Původně měli sociální demokraté přijít s řešením provizorní situace až po komunálních a senátních volbách. Nakonec předseda ČSSD Jan Hamáček, který funkci momentálně zastává, svolal na úterý tiskovou konferenci a potvrdil, co se v kuloárech již nějakou chvilku špitalo: jako náhradníka za prezidentem odmítnutého Miroslava Pocheho sociální demokracie navrhuje do čela resortu Tomáše Petříčka. Ten byl dříve poradcem Pocheho v europarlamentu a nyní zastává pozici náměstka. Jde jednoznačně o muže blízkého právě Miroslavu Pochemu, což vyvolává zcela klíčovou otázku: projde jeho nominace u premiéra Andreje Babiše a především u prezidenta Miloše Zemana?

I s ohledem na dosavadní počínání prezidenta a premiéra je na místě ze všeho nejvíc opatrnost. Což si zjevně uvědomuje také samotný Petříček. V úterý po poledni totiž mluvčí Lidového domu novinářům zaslal toto Petříčkovo prohlášení: „V nejbližší době se chci sejít s premiérem a panem prezidentem a budu chtít znát jejich názor na mou případnou účast ve vládě v této funkci. Do té doby prosím o pochopení, že se nebudu k věci více vyjadřovat.“ Sociální demokraté už jednou Zemanovi ustoupili a pokud Petříček nyní hovoří o svém „případném“ angažmá, je patrné, že tak ČSSD může učinit za jistých okolností i podruhé.

„Pokud by i teď prezident s premiérem bránili jmenování ministra, bylo by to na kompetenční žalobu nebo krach koalice. Plnohodnotně obsadit Černínský palác je dvojnásob důležité v době, kdy se obnažují rozdílné postoje hnutí ANO a ČSSD k evropským tématům. Stačí si porovnat Babišovo a Hamáčkovo vyjádření k postupu europarlamentu vůči Maďarsku nebo k případnému přijetí padesáti syrských sirotků,“ upozorňuje v reakci pro INFO.CZ politolog Lukáš Jelínek. Přitom se podle něj dá předpokládat, že se Petříček bude držet hlavního proudu sociální demokracie v Evropě.

A právě v tom může být kámen úrazu. Ostatně Zeman se dlouhodobě a explicitně hlásí v některých tématech k nacionalistické linii zahraniční politiky. Něco podobného lze říct také na adresu premiéra. Jeho hnutí ANO je sice v Evropském parlamentu součástí liberální frakce, on sám si ale především před domácím publikem čím dál zřetelněji osvojuje pozici, kterou nyní zastává například Viktor Orbán. Zemanovi může navíc vadit, že je Petříček jednoznačně Pocheho muž. Server Seznam Zprávy dokonce uvádí, že jsou blízcí kamarádi, z čehož dovozuje, že Poche zůstane v Černínském paláci v roli tajemníka a poradce se zákulisním vlivem. „Tedy člověka, jemuž bude loajální Petříček vždy vděčný za zisk vládního postu.“

Petříček místo Pocheho: Roztomilý kompromis uvadající ČSSD, která je v rukou neschopných aparátčíků>>>

Nejen proto by se politolog Jelínek nedivil, pokud by se premiér s prezidentem opět pokusili o obstrukce. „Proti Pochemu měli výhrady osobní i politické. Týkaly se především evropské a migrační agendy,“ říká a taktéž připomíná, že Petříček patří dlouhá léta k nejbližším spolupracovníkům Pocheho. Současně ale zdůrazňuje Petříčkovu odbornou kvalifikaci, která je nesporná. „Vystudoval mezinárodní vztahy, absolvoval akademické stáže v cizině, působil v Bruselu, byl zahraničněpolitickým expertem Lidového domu a pár měsíců pobyl na postu ministerského náměstka,“ popisuje politolog.

Resortu tedy Petříček podle Jelínka jistě rozumí. Spokojená dle jeho slov navíc bude také pražská ČSSD. „Jiná věc je, že Petříček dosud není těžkou politickou vahou. Ovšem zapracovat se může jako Jana Maláčová na ministerstvu práce a sociálních věcí nebo Sebastian Kurz v Rakousku,“ uzavírá Jelínek rozhovor pro INFO.CZ. Otázkou tak zatím zůstává, zda Petříčkovi Babiš se Zemanem podobný profesní a politický vzestup umožní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud