Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Projde zákon o sociálním bydlení? Šlechtová ho dnes bude schválně zdržovat, tvrdí aktivisté

Projde zákon o sociálním bydlení? Šlechtová ho dnes bude schválně zdržovat, tvrdí aktivisté

Měl to být způsob, jak dostat tisíce lidí z předražených ubytoven a pomoct dalším domácnostem v nouzi. Zákon o sociálním bydlení si vláda vytyčila jako jednu z priorit. Dnes se jím má zabývat. Termín přitom hoří. Pokud má zákon projít do voleb, musí ho vláda projednat v březnu. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) chce dnes ale prosazovat původní povinnost obcí poskytovat sociální byty. Podle aktivistů z iniciativy Mít svůj domov, kteří se se šéfkou resortu sešli v úterý, jde o taktiku, jak celý zákon smést ze stolu.

Vláda zákon schválila, zpráva má aktualizovanou verzi. Čtěte zde.


„Paní ministryně mluvila o tom, že bude co nejvíce prosazovat, aby se do zákona vrátila povinnost obcí zajišťovat sociální bydlení,“ říká jeden z účastníků schůzky Štěpán Ripka. Podle něj jde o jasnou obstrukci. „To je taktika ze strany ministryně Šlechtové, jak věc zdržet, aby zákon neprošel do voleb,“ tvrdí.

Že bude klást důraz na povinnost obcí zajistit sociální byty, potvrzuje i resort pro místní rozvoj. „Ministryně Šlechtová na dnešní vládě upozorní na problémy, které jsou spojené s tím, že systém sociálního bydlení je pro obce pouze dobrovolný a jaké povinnosti jsou v důsledku tohoto rozhodnutí přeneseny na stát a co hrozí, například riziko segregace,“ zní odpověď z ministerstva pro INFO.CZ.

Podoba návrhu se během měsíců výrazně změnila. Ta současná k obcím přistupuje podstatně mírněji než původní návrh. Ten jim přikazoval nabídnout nájemní byt každému, kdo dnes pobírá příspěvek na bydlení. Stát jim v tom měl finančně pomoci. Podle současného návrhu by už šlo jen o jejich dobrovolnost. Zbytek žadatelů by měl zaopatřit Státní fond rozvoje bydlení.

„Fond by musel řešit novou agendu. Než se to úřad naučí a než pronikne na místní úroveň, tak to bude trvat poměrně dlouho. Přitom by měl během tří let zajistit bydlení 200 tisícům lidem. To prostě nepovažuji za realistické,“ míní Ripka.

Napětí mezi koaličními partnery a jmenovitě mezi ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD) a Karlou Šlechtovou (za ANO) provází zákon celou dobu. Spory se vedly o to, jak velká skupina lidí by měla mít možnost sociální byt získat. A pokračovat by měly i dnes. „Ministryně Šlechtová bude zastávat stanovisko MMR, to je výhrady, které spočívají především ve velikosti cílové skupiny, a tedy velikosti státních výdajů na ni, a definici sociálního bytu, který je pouze jeden a nemůže se dělit na sociální byt se sociální prací a sociální byt. Parametry sociálního bytu se neliší, rozdílní jsou jen nájemníci,“ říká mluvčí resortu Vilém Frček.

Lidé z iniciativy Mít svůj domov trvají na nutnosti prosazení zákona. Se stávajícím návrhem ale mají dva problémy. Tím prvním je plošné zrušení vyplácení dávek na bydlení do nevyhovujících prostor. Podle iniciativy by tak mohly během pár let skončit na ulici desítky tisíc lidí. Ministryně Marksová podle iniciativy na začátku týdne slíbila, že navrhne změny. Ty by měly zaručit, že není možné ukončit dávky člověku, kterému ještě nebyla nabídnuta alternativa v podobě sociálního bytu.

Podle druhé výtky současný návrh povede k rozšiřování ghett. „My jsme dali paní ministryni Šlechtové návrh, aby zabránila tomu, že Státní fond rozvoje bydlení bude nakupovat tisíce bytů ve Šluknovském výběžku a stěhovat tam lidi z Prahy. Na to nekývla,“ říká Ripka.

V současnosti platí lidé na ubytovnách přemrštěné nájmy. Ceny za pokoj pro vícečetnou rodinu se mohou vyšplhat až na 15 tisíc korun. Návrh, který má dnes projednat vláda, počítá s tím, že o první sociální byty by lidé mohli žádat v polovině roku 2018.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744