Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Propuštění Čechů z Libanonu tajně vyjednali bratři Pelikánové. Šlo o výměnu za Fajáda, vláda o tom nevěděla

Propuštění Čechů z Libanonu tajně vyjednali bratři Pelikánové. Šlo o výměnu za Fajáda, vláda o tom nevěděla

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se měl nestandardním způsobem angažovat v propuštění údajného agenta Alího Fajáda, který obchodoval se zbraněmi. Podle zdrojů Radiožurnálu byl za ním Pelikán osobně ve vězení a půjčil Fajádovi dokonce svůj telefon, aby si mohl zavolat. Mělo se jednat o výměnný obchod – Fajáda propustili výměnou za pětici Čechů unesených v Libanonu.

Loni v únoru Česko propustilo libanonského obchodníka Alího Fajáda, který ve vězení strávil 21 měsíců a měl být vydán do Spojených států, kde byl obviněn ze spolupráce s teroristy. Ve stejnou dobu se do Česka z Libanonu vrátilo i pět Čechů, které v roce 2015 v údolí Bikáa někdo unesl. Nyní se v médiích hovoří o výměnném obchodu, který měli vyjednat bratři Pelikánové.

„Jednou ráno přišli pro Fajáda, že má nějakou návštěvu, bylo to tak kolem 6.20, taková nestandardní návštěva v tuhle dobu. Vrátil se do hodiny, a pak se pan Fajád pochlubil, že byl u pana ředitele, že tam za ním byl pan ministr spravedlnosti a že požádal pana ministra, zda si může zavolat a ten mu mobil poskytl a zavolal si,“ cituje iRozhlas.cz dozorce pankrácké věznice, který si přál zůstat anonymní.

Ministr spravedlnosti Pelikán následně rozhodl o tom, že bude Fajád propuštěn a může se vrátit zpět do Libanonu. Situaci nyní komentovat nechce. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), který byl dříve ministrem spravedlnosti, se nad netradičním postupem Roberta Pelikána podivuje. Podle něj není běžné, aby se ministr osobně setkával s vězni, o jejichž vydání rozhoduje. „Takovýto postup, pokud se potvrdí, je naprosto nestandardní. Pokud by se přesto ministr chtěl potkat s takovou osobou, měl by být o schůzce učiněn záznam ve spise. Pokud schůzka byla tajná, ukazuje to, že rozhodování ministra není nestranné. Podle mého názoru je to velký průšvih a vznikají pochyby, proč pan ministr nevyšel vstříc žádosti USA o jeho vydání a pana Fajáda propustil,“ řekl Pospíšil pro iRozhlas.cz.

Bratr ministra spravedlnosti Petr Pelikán je světově uznávaným arabistou, který v Libanonu i studoval. Právě on měl vyjednat propuštění pětice Čechů z Libanonu a dokonce se do Libanonu v té době vrátil a počkal, než budou vězni z obou zemí propuštěni. Před ním se o propuštění Čechů pokoušela i česká diplomacie a tajné služby včetně Vojenského zpravodajství, ovšem neúspěšně. Podle všeho to vypadá, že ministr Pelikán se svým bratrem jednali na vlastní pěst. O jejich krocích neměla dle iRozhlasu.cz vláda ani tušení. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744