Články odjinud

Prostějovští výsadkáři pomstili v Afghánistánu padlé vojáky. Zneškodnili jejich vrahy

Prostějovští výsadkáři pomstili v Afghánistánu padlé vojáky. Zneškodnili jejich vrahy

Česká armáda se pomstila za smrt tří českých vojáků, které v létě zabil v Afghánistánu sebevražedný útočník. Podle dnešního vydání Lidových novin spolupachatele útoku zneškodnila 601. skupina speciálních sil z Prostějova.

"Nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky v Afghánistánu," varoval teroristy v srpnu náčelník generálního štábu Aleš Opata. LN na základě informací od tří nezávislých zdrojů uvádějí, že na jeho slova nakonec došlo a teroristé byli zneškodněni prostějovskými výsadkáři. 

Trojice českých vojáků Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek padla v Afghánistánu po útoku sebevraha 5. srpna. Na pomoc jejich rodinám následně Vojenský fond solidarity vyhlásil mimořádnou sbírku. Lidé do ní poslali za necelý měsíc do konce srpna přes deset milionů korun. Peníze na účet nebo formou dárcovské zprávy věnovalo přes 35.000 lidí.

"Jsem nesmírně vděčná, že spousta neznámých lidí v této zemi měla pocit, že po tom neštěstí musí něco udělat, šli a poslali peníze neznámým lidem, kterým se ze dne na den zhroutil svět," uvedla v dopise Marcinová a její rodina. Vyjádřila v něm vděčnost za pocit pospolitosti, které jí a její rodině lidé svým darem dali. "Po celou dobu, kdy jsem se o sbírce dověděla, mi dával sílu zvládat všechny události, které následovaly," poznamenala. Poděkovala i za komentáře pod články o padlých vojácích. "Neznámí lidé mi dodávali sílu nepodlehnout a vytrvat. Nikdy Vás, Vy neznámí lidé, nebudu moci obejmout, podívat se Vám do očí a osobně Vám poděkovat. Děkuji, děkuji, děkuji," vzkázala dárcům.

Zároveň v dopise poznamenala, že její syn byl pravidelným dárcem krve. "Dívám se na jeho Janského plaketu a myslím si, že by bylo hezké, kdyby mezi Vámi, kteří jste darovali, byl někdo, komu jeho krev snad zachránila život, a že tak byl založen pomyslný řetěz dobra a já se ho pokusím nepřerušit a pokračovat v něm i nadále," uvedla.

Dopis lidem, kteří přispěli na účet, napsala také rodina Patrika Štěpánka. "Chtěli bychom velmi poděkovat za podporu všech lidí, kteří soucítí s naším zármutkem nad ztrátou milované osoby. Lidé, kteří ač nás neznají, stáli při nás a neváhali pomoci prostřednictvím této sbírky. Velmi si vážíme vaší obětavosti a pomoci ve chvíli nejtěžší," uvedli. Slova díků dárcům podle Šmerdové vzkázala i rodina Kamila Beneše. I oni vyjádřili vděčnost za podporu.

O rozdělení peněz rozhodl výbor fondu, Šmerdová poté rodinám předala darovací smlouvy. Setkání se zúčastnili i vojenští kaplani, kteří jsou pozůstalým od počátku nablízku. Šmerdová schůzky označila za velmi dojemné, milé a vřelé. "Rodiny byly velmi překvapené vlnou solidarity," poznamenala. I ona za příspěvky poděkovala. Podotkla, že solidarita má význam pro celou armádu a vojáky, kteří díky ní vidí podporu lidí.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867