Prostějovští výsadkáři pomstili v Afghánistánu padlé vojáky. Zneškodnili jejich vrahy | info.cz

Články odjinud

Prostějovští výsadkáři pomstili v Afghánistánu padlé vojáky. Zneškodnili jejich vrahy

Česká armáda se pomstila za smrt tří českých vojáků, které v létě zabil v Afghánistánu sebevražedný útočník. Podle dnešního vydání Lidových novin spolupachatele útoku zneškodnila 601. skupina speciálních sil z Prostějova.

"Nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky v Afghánistánu," varoval teroristy v srpnu náčelník generálního štábu Aleš Opata. LN na základě informací od tří nezávislých zdrojů uvádějí, že na jeho slova nakonec došlo a teroristé byli zneškodněni prostějovskými výsadkáři. 

Trojice českých vojáků Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek padla v Afghánistánu po útoku sebevraha 5. srpna. Na pomoc jejich rodinám následně Vojenský fond solidarity vyhlásil mimořádnou sbírku. Lidé do ní poslali za necelý měsíc do konce srpna přes deset milionů korun. Peníze na účet nebo formou dárcovské zprávy věnovalo přes 35.000 lidí.

"Jsem nesmírně vděčná, že spousta neznámých lidí v této zemi měla pocit, že po tom neštěstí musí něco udělat, šli a poslali peníze neznámým lidem, kterým se ze dne na den zhroutil svět," uvedla v dopise Marcinová a její rodina. Vyjádřila v něm vděčnost za pocit pospolitosti, které jí a její rodině lidé svým darem dali. "Po celou dobu, kdy jsem se o sbírce dověděla, mi dával sílu zvládat všechny události, které následovaly," poznamenala. Poděkovala i za komentáře pod články o padlých vojácích. "Neznámí lidé mi dodávali sílu nepodlehnout a vytrvat. Nikdy Vás, Vy neznámí lidé, nebudu moci obejmout, podívat se Vám do očí a osobně Vám poděkovat. Děkuji, děkuji, děkuji," vzkázala dárcům.

Zároveň v dopise poznamenala, že její syn byl pravidelným dárcem krve. "Dívám se na jeho Janského plaketu a myslím si, že by bylo hezké, kdyby mezi Vámi, kteří jste darovali, byl někdo, komu jeho krev snad zachránila život, a že tak byl založen pomyslný řetěz dobra a já se ho pokusím nepřerušit a pokračovat v něm i nadále," uvedla.

Dopis lidem, kteří přispěli na účet, napsala také rodina Patrika Štěpánka. "Chtěli bychom velmi poděkovat za podporu všech lidí, kteří soucítí s naším zármutkem nad ztrátou milované osoby. Lidé, kteří ač nás neznají, stáli při nás a neváhali pomoci prostřednictvím této sbírky. Velmi si vážíme vaší obětavosti a pomoci ve chvíli nejtěžší," uvedli. Slova díků dárcům podle Šmerdové vzkázala i rodina Kamila Beneše. I oni vyjádřili vděčnost za podporu.

O rozdělení peněz rozhodl výbor fondu, Šmerdová poté rodinám předala darovací smlouvy. Setkání se zúčastnili i vojenští kaplani, kteří jsou pozůstalým od počátku nablízku. Šmerdová schůzky označila za velmi dojemné, milé a vřelé. "Rodiny byly velmi překvapené vlnou solidarity," poznamenala. I ona za příspěvky poděkovala. Podotkla, že solidarita má význam pro celou armádu a vojáky, kteří díky ní vidí podporu lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud