Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Protikuřácký zákon po půl roce: Více zákazníků v restauracích, méně mrtvic

Protikuřácký zákon po půl roce: Více zákazníků v restauracích, méně mrtvic

Již téměř šest měsíců je v platnosti protikuřácký zákon, který mimo jiné zapovídá kouření v barech a restauracích. Zatímco odpůrci této legislativy se obávali, že díky němu dojde k brutálnímu uzavírání hospod a výčepů kvůli poklesu návštěvnosti, opak je pravdou. Lidí totiž do hospod chodí až o čtvrtinu více, pokles hlásí naopak lékaři, podle nichž ubylo kardiovaskulárních chorob jako je infarkt či mrtvice. 

Přestože odpůrci zákona věštili zánik především vesnických restaurací, čísla zatím naznačují opačný trend. „V Moravskoslezském kraji, který byl brán jako exemplární příklad toho, že dojde k porušení zákazu kouření ve venkovských restauracích, tak tam stoupla návštěvnost právě v těch stravovacích provozech o 25 procent,“ říká pro Rozhlas náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

Porušování zákona sice hygienici zjistili ve 161 případech ze čtyř tisíc kontrol, nicméně jednalo se především o drobnější pochybení. Většinou totiž jen chybí grafické označení zákazu kouření či zákazu prodeje alkoholu a tabáku osobám mladším 18 let. Případy, kdy hosté restaurace nerespektovali zákaz kouření, byly podle hygieniků ojedinělé.

Dodržování zákona však chválí lékaři, kteří hlásí méně práce. Ubylo jak infarktů, tak i mrtvic. „Předběžně to vypadá, že byl pokles o deset až třináct procent v hospitalizacích pro akutní koronární příhody,“ upřesňuje pro Rozhlas lékařka a odbornice na odvykání kouření Eva Králíková ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Na zákon, který kuřáky vyhnal před restaurace, nicméně doplácejí lidé bydlící v těsném sousedství barů a hospod. Ti si totiž často stěžují na ruch a cigaretových zápach, který se od kuřáků před podniky line do jejich oken. Legislativu dlouhodobě kritizují i restauratéři.

 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek