Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Protikuřácký zákon tvrdě zasáhl hospody, některým klesly tržby i o polovinu

Protikuřácký zákon tvrdě zasáhl hospody, některým klesly tržby i o polovinu

Protikuřácký zákon podobně jako EET dopadá hlavně na malé podnikatele. Restrikce už nyní citelně krátí tržby pivnicím a venkovským hospodám, kde bylo pití zlatavého moku s kouřením cigaret neodmyslitelně spojeno. Naopak provozovny, které vydělávají především na stravování, problémy nemají, píše E15.

Po měsíci a půl od platnosti zákazu kouření v restauracích je zřejmé, že jim nový zákon ubral zákazníky. Zvlášť ty, které nabízejí jen studenou kuchyni a jsou bez možnosti sednout si na venkovní předzahrádku, mají až padesátiprocentní pokles tržeb. Zatímco lokály jsou prázdné, na terasách si není kam sednout. Obavy proto panují ze zimy, část hospodských v chladných měsících zavře. Autoři normy přitom tvrdili, že podnikatelům v pohostinství přinese jen minimální problémy.

Stěžují si i lidé bydlící nad provozovnami. Na hluk, nedopalky a kouř, který jim jde do oken. Jen pražští strážníci řešili v červnu dvaapůlkrát více přestupků kvůli rušení nočního klidu než ve stejném období loňského roku. To je meziroční nárůst o tři sta případů.

Část hospod avizuje krach

Hostinští z hlavního města, Brna i z regionů se většinou shodují, že jim ubylo zákazníků včetně štamgastů. V pražské restauraci Na Pasece mají kolem poledne, kdy roznášejí obědy, stejné tržby jako v minulosti. „Večer je ale hostů citelně méně,“ řekl spolumajitel podniku Pavel Kadeřábek

„Máme o třicet procent nižší tržby,“ uvedl Jakub Lacina, provozní liberecké pivnice The Pub. Čtyřicetiprocentní propad tržeb zaznamenal vlastník brněnské Pivnice na Husitské Radim Procházka. „Stálé zákazníky jsme neztratili. Do podniku přestali chodit spíše ti občasní, těch ale byla většina,“ popsal Brněnskému deníku.

Jak to vidí jinde? Čtěte pokračování článku na webu E15.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744