Prudké deště znovu zvedají hladiny řek. Problémy má hlavně Otava, byla na třetím stupni | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prudké deště znovu zvedají hladiny řek. Problémy má hlavně Otava, byla na třetím stupni

Prudké deště znovu zvedají hladiny řek. Problémy má hlavně Otava, byla na třetím stupni

Řeka Otava v Rejštejně na Klatovsku vystoupala dnes po 23:00 krátce na nejvyšší stupeň povodňové aktivity - ohrožení. Již po 20 minutách se ale vrátila hladina řeky z třetího stupně na druhý, tedy povodňovou bdělost. Ostatní sledované toky v Česku byly před 23:40 i po dnešních vydatných deštích zatím na normálních stavech.

Hladina Otavy rychle stoupla a stejně rychle zase poklesla. Na první povodňový stupeň se dostala ve 22:20, když dosáhla výšky 153 centimetrů. O deset minut později vystoupala na druhý stupeň a za dalších 30 minut na nejvyšší, třetí stupeň, kdy již byla hladina nad 180 centimetry. Krátce poté ale začala opět postupně klesat.

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před nebezpečím povodní pro Klatovsko, která platí až do středečních 01:30. Varování před stoupáním hladin toků a silnými bouřkami platí také pro sousední Jihočeský kraj do středečních 16:00.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.