První máj ve znamení hádek: Komunisté se střetli s odpůrci, v Plzni zasahovali těžkooděnci | info.cz

Články odjinud

První máj ve znamení hádek: Komunisté se střetli s odpůrci, v Plzni zasahovali těžkooděnci

Oslavy prvního máje v Praze se ani letos neobejdou bez kontroverzí. Mítink komunistů u Křižíkovy fontány na holešovickém Výstavišti narušili aktivisté. Jednička kandidátky komunistů do voleb Marta Semelová vyzvala policii k rozehnání odpůrců, antikonfliktní tým ale slovní přestřelky a strkanice řešil domluvou. V Plzni na shromáždění protiimigračních stran, kam dorazili i odpůrci pravicových extremistů, museli u drobného konfliktu zasáhnout policisté. 

Na Výstavišti se jako každý rok sešly stovky komunistů. Dorazily ale i zhruba tři desítky protikomunistických aktivistů. Nechyběly americké vlajky, vlajky EU a NATO či slogany, jako jsou „Česko není Rusko“, „Bez komoušů na věčné časy“ či „Proletáři všech zemí, vyližte si p*del“.

K vyostření situace došlo v okamžiku, kdy aktivisté vstoupili do areálu a začali se mísit s komunisty. Podle redaktora Aktuálně.cz Tomáše Klézla na místě propukaly hádky i drobné strkanice, které krotily antikonfliktní týmy. 

„My se hádat nebudeme. Nikdy neklesneme na úroveň, abychom se nebavili slušnými slovy,“ komentovala „narušitele“ moderátorka oslav. Jeden z příznivců KSČM Karel Svoboda označil aktivisty za „pohrobky Havla“.

Jednička kandidátky komunistů do voleb Marta Semelová na pódiu označila odpůrce za chátru a vyzvala policii, aby je rozehnala. Na jednom z antikomunistických transparentů bylo dáno rovnítko mezi symboly srpu a kladiva a hákového kříže, což je podle Semelové znevážení obětí druhé světové války z řad komunistického odboje. Doplnila, že chce proti autorům transparentu podat trestní oznámení.

Ještě ostřeji se vyjádřil další kandidát KSČM do Senátu Karel Skoupil. Přítomné názorové odpůrce označil za tupce a přirovnal je k henleinovcům. „Vážení pomatenci, vemte se za ruce a běžte do prdele!“ vzkázal jim. Parafrázoval tím jeden z transparentů odpůrců, na kterém stálo „Evropa je náš domov, chcete-li na východ, táhněte na Sibiř!“

Na prvomájové akci už tradičně hrála dechovka, na místě byly také stánky s občerstvením, propagačními materiály či knihami. Oslavy se letos musí obejít bez bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše. Pětadevadesátiletého matadora skolila dle webu Blesk.cz nemoc.  

Prvomájové akce přichystaly i další politické strany. Občanští demokraté se sešli tradičně na pražském Petříně, sociální demokraté na Střeleckém ostrově. Předseda strany Jan Hamáček přítomným řekl, že sociální demokracie za práva pracujících bojuje 140 let své existence. Připomněl, že letos uplynulo 128 let od první oslavy prvního máje právě na Střeleckém ostrově, kdy se lidé sešli na podporu zavedení osmihodinové pracovní doby.

Hnutí ANO, které loni uspořádalo prvomájové setkání s občany na pražské náplavce, tentokrát slaví 1. máj na Ladronce v Praze 6. Podle webu Seznam zprávy dorazilo na Landronku asi 11 odpůrců hnutí ANO a Andreje Babiše. Přišli jsme protestovat, protože Andrej Babiš byl komunista a estébák. OLAF mu prokázal různé dotační podvody s Čapím hnízdem a má na svědomí podvody s korunovými dluhopisy, kdy se snažil obejít systém, aby platil menší daně. A hlavně chceme poukázat na to, že ANO je centrálně řízené hnutí, které není demokratické,“ řekl jeden z protestujících.

V 11:00 se uskutečnila na náměstí Míru akce s názvem „Protest proti lžím České televize“, kde pronesl projev někdejší předseda Sdružení pro republiku – Republikánské strany Československa Miroslav Sládek. Akce ale proběhla takřka bez povšimnutí. Podle redaktora Aktuálně.cz Jakuba Zelenky přišlo zhruba 20 lidí. 

Nezájem provázela i sešlost anarchistů a anarchistek na pražské Kampě. V hloučku zhruba třiceti účastníků ale dle Aktuálně.cz nechyběl předseda Pirátů Ivan Bartoš. 

Zhruba 200 lidí se odpoledne na Jungmannově náměstí zúčastnilo demonstrace s názvem „Za dostupné bydlení a důstojnou mzdu“. Protest uspořádala Socialistická Solidarita, Alternativa zdola a iniciativa za dostupné bydlení Bydlet-žít. 

První máj ale nepatřil jen politice. Homosexuálové z iniciativy Jsme fér chtějí 1. máj oslavit jako svátek lásky a zamilovaných. Na pražském Malostranském náměstí vytvořili rekordně velký dort na podporu možnosti manželství i pro gaye a lesby.

Dopoledne vyšel také z pražské Kampy průvod několika desítek studentů v maskách, kteří míří ke Karolinu na Ovocný trh. Průvodem, který předchází zahájení šestého ročníku Studentského majálesu, si studenti připomněli významné historické okamžiky, které se staly v letech zakončených osmičkou. 

Plzeňskou demonstraci příznivců krajní pravice nezvanou Národní 1. máj narušili na začátku dva přívrženci radikální Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), když vběhli do tábora odpůrců pravicového extremismu. Policie oba muže předvedla, jsou podezřelí ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Demonstrace krajní pravice se zúčastnilo zhruba 100 až 150 lidí, nebylo zcela jasné, kdo jsou náhodní kolemjdoucí a kdo sympatizanti a zástupci stran a hnutí. Odpůrců, většinou mladých lidí, bylo zhruba 50. Od demonstrujících je oddělily čtyři policejní dodávky a kordon asi 20 policistů.

Demonstrující přednášeli projevy z oplocené střechy patrového autobusu, který si na manifestaci zapůjčili. Kromě zástupců tří pořadatelských stran a hnutí hovořili zástupci Národní domobrany, Národní demokracie, Spolku Lidé Lidem a další sympatizanti; na závěr pak poslanec Národní rady Slovenské republiky Ján Kecskés z Lidové strany Naše Slovensko. Nejdelší projev na úvod měl předseda DSSS Tomáš Vandas.

Po dvě hodiny trvajících projevech, které doprovázel nesouhlasný pokřik a pískotem odpůrců akce, pak pozvali pořadatelé akce zúčastněné na afterparty do plzeňské restaurace poblíž centra. 

V Brně, kde při potyčkách pravicových radikálů a jejich odpůrců loni mezi oběma stranami létaly kameny i petardy a policie zajistila 11 lidí z obou stran, letos pořádal Odborový svaz Kovo kulturně-společenské odpoledne na hradě Špilberk. Představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) oslavili Svátek práce společně se slovenskými odboráři v Žilině. Předseda největší odborové centrály v Česku Josef Středula na Slovensku řekl, že odbory v Česku chtějí vytvářet tlak na konec levné práce. 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud