Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ptačí chřipka se dál šíří Českem. Počet ohnisek stoupl na 23

Ptačí chřipka se dál šíří Českem. Počet ohnisek stoupl na 23

Veterináři potvrdili dvě nová ohniska ptačí chřipky. Obě jsou v malochovech, jedno v obci Záryby v Praze-východ ve Středočeském kraji, druhé v jižních Čechách v obci Horní Lhota na Jindřichohradecku. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. V obou chovech bylo dohromady před začátkem úhynů zhruba 280 kusů drůbeže. Zbytky chovů budou vybité během dneška. V ČR je tak nyní 23 ohnisek nemoci.

V chovu v Zárybách jsou slepice, husy, kachny, perličky a krůty, dohromady jich je 160. „Chovatel nahlásil Státní veterinární správě náhlý úhyn dvou kohoutů a tří krůt. Vyšetření vzorků ve Státním veterinárním ústavu v pondělí večer potvrdilo ptačí chřipku H5,“ řekl Pejchal.

V jižních Čechách uhynulo chovateli postupně od soboty do pondělí 22 slepic a krůt. „V chovu bylo před hynutím zhruba 120 kusů drůbeže. V průběhu dnešního dne budou ptáci v obou ohniscích usmrceni a zároveň budou vydána nařízení pro uzavřená pásma,“ dodal mluvčí.

V jižních Čechách je tak nyní osm ohnisek nemoci, ve Středočeském kraji čtyři. Kromě jižních Čech zasáhla nákaza v ČR pouze menší chovy.

Ptačí chřipka se v Česku objevila na začátku letošního roku asi po deseti letech. Nemoc se vyskytuje na většině území státu. Veterináři proto například zakázali v celé republice pořádat výstavy ptactva. Ptačí chřipka je i v mnoha dalších evropských zemích.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek