Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Půl milionů Čechů má vážný problém se závislostí. Léčba stojí pojišťovny 1,5 miliardy ročně

Půl milionů Čechů má vážný problém se závislostí. Léčba stojí pojišťovny 1,5 miliardy ročně

Léčba závislostí stojí ročně asi 1,5 miliardy korun ze zdravotního pojištění, další peníze řeší její sociální dopady nebo prevenci. Vážný problém má podle odhadů odborníků minimálně půl milionu Čechů. V rozhovoru s ČTK to řekl Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

"Nicméně odhady také říkají, že většina z peněz nejde na specializovanou léčbu, ale často jsou to jednorázové či občasné návštěvy u ambulantního psychiatrického lékaře a jednotlivá vyšetření," uvedl Vobořil. Asi 300 milionů ročně jde podle něj lůžkovým zařízení pro závislé na alkoholu, kolem 200 milionů korun pro laboratoře, které zpracovávají výsledky testů.

Peněz ze zdravotního pojištění je podle Vobořila dost, ale nejdou cíleně. Pomoci by podle něj mohla reforma psychiatrické péče, pokud by její autoři naslouchali adiktologům, tedy odborníkům věnujícím se závislostem. "Našel by se způsob, jak lépe analyzovat prostředky, možná je zredukovat na ty nejpotřebnější činnosti a možná by to bylo i levnější," dodal.

V Národním registru léčby uživatelů drog bylo loni evidováno asi 7200 pacientů. Více než čtvrtina se léčila kvůli alkoholu, tři procenta kvůli hazardu. Ženy u většiny závislostí tvořily třetinu klientely, u patologického hráčství ale méně než desetinu. Téměř polovina jich byla mezi uživateli léků na spaní a sedativ.

1080p 720p 360p
Zdravá dávka alkoholu je nula, pivo musí zdražit, víc pijí jen Rusové, říká lékař Karel Nešpor

Celoevropská statistika používá pro odhady počtu závislých termín "problémové užívání", což znamená, že užívají drogu několikrát týdně ve vyšších dávkách, případně je zvyšují. Takových uživatelů alkoholu je podle Vobořila v Česku asi 150.000, rizikových je dalších až 600.000. Hazardu holduje kolem 100.000 hráčů, přibližně 40.000 je problémových uživatelů nelegálních drog. Počty každodenních kuřáků se odhadují na 2,2 milionu. Někdy se více závislostí překrývá.

Závislost je kombinace zdravotních, sociálních a psychických potíží. "Až polovina problémových uživatelů drog by se dalo diagnostikovat jako lidé primárně psychiatrickou diagnózou, která předchází diagnózu závislost," řekl Vobořil. Kolem 40 procent z nich jsou lidé z nevhodného sociálního prostředí.

Podle Vobořila se ukázalo, že nefunguje ani prohibice, ani úplně volný trh, ale částečná omezení. "Světová zdravotnické organizace WHO doporučuje mnohem víc pracovat s cenotvorbou. Nejde o to, aby lidé neužívali, ale aby vážili, kolik," dodal.

1080p 720p 360p
Zdraví a štěstí si za peníze nekoupíte, říká zakladatel Dobrého anděla Sýkora

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1