Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Půl roku bez práce? Budete pomáhat obci, nebo vás čeká propad na existenční minimum

Půl roku bez práce? Budete pomáhat obci, nebo vás čeká propad na existenční minimum

Kdo je na dávkách víc než půl roku, měl by nastoupit na veřejnou službu v obci, jinak přijde o dost peněz. Začal totiž platit zákon o veřejné službě a zásadní změnu přináší hlavně pro dlouhodobě nezaměstnané, kteří od státu pobírají dávky v hmotné nouzi. Když bezúplatnou práci od obce nepřijmou, spadnou do existenční nouze, tedy na podporu ve výši 2 200 korun.

Nezaměstnaní na dávkách v hmotné nouzi si budou moci nově vybrat. Buď vezmou do ruky třeba koště a půjdou pomoci obci, nebo přijdou o peníze od státu. Hmotnou nouzi určuje hranice příjmu 3 410 korun měsíčně, existenční minimum, kam by lidé bez práce mohli spadnout, je pouhých 2 200 korun měsíčně. Když pro obec odpracují víc než 30 hodin za měsíc, dokonce si i vydělají. Příspěvek na živobytí jim vzroste o 605 korun.

„Jestliže je někdo zdravý a práce schopný a je na dávkách v hmotné nouzi za okolností, kdy je u nás nejnižší nezaměstnanost v Evropě, tak to znamená, že se práci spíš vyhýbá. Pokud nepůjde pracovat, bude za to na těch dávkách postižen,“ prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.

Její rezort určil, že se práce pro obec nebude týkat starších lidí, matek na mateřské a rodičovské, lidí, kteří pečují o postiženého příbuzného, nebo invalidů ve druhém a třetím stupni invalidity. „Veřejná služba má lidem pomáhat, ne je trestat. Zejména pokud jde o obyvatele regionů, kde dochází například k hromadnému jednorázovému propouštění, nebo patří do skupin, které jsou na trhu práce skutečně znevýhodněny,“ řekla k novince ministryně.

Sběr odpadků i péče o seniory

Obce by nezaměstnaným měly nabídnout hlavně údržbové práce, například péči o zeleň, úklid veřejných prostor a podobně. O práci s koštětem v reflexní vestě ale vždy nepůjde. Obce mohou nezaměstnaným nabídnout třeba práci ve školách, v sociálních službách nebo pomocné úřednické práce. „Mohou pomáhat třeba v domácnosti, když to půjde třeba přes nějakou neziskovou organizaci, mohou se využívat jako uklízeči nebo třeba drobní opraváři, mohou se využít v sociálních službách, kde budou třeba roznášet seniorům jídlo,“ dodala Marksová.

Na pomůcky a pracovní náčiní pro veřejnou službu bude obcím přispívat stát. Na jednoho pracovníka může radnice dostat od Úřadu práce dotaci až tisíc korun. „Můžeme refundovat prostředky na pojištění odpovědnosti za škodu na majetku nebo na zdraví, kterou osoba vykonávající veřejnou službu způsobí nebo která jí bude způsobena,“ vysvětlila generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková.

Koordinátor nezaměstnaných

„Probíhají jednání s budoucími organizátory veřejné služby, konkrétně se starosty měst, obcí, neziskovými organizacemi, oslovili jsme i farní charity a de facto všechny subjekty, které se mohou na této službě organizačně podílet,“ upřesnila Sadílková. Obce si budou moci zřídit na nezaměstnané pomocníky koordinátora, na kterého bude moct čerpat dotaci ve výši 16 tisíc korun za měsíc. „Bude to obdoba koordinátora veřejně prospěšných prací,“ dodala Sadílková. Zaměstnat ho půjde ale jen na 24 měsíců.

První dopady fungování veřejné služby se ukážou až v srpnu, tedy půl roku od jejího zavedení, a po uplynutí rozhodné doby pro případnou srážku z dávek. „Dneska začala účinnost. Je tedy strašně brzy na jakékoli statistiky. V podstatě se počty lidí i konkrétní případy projeví až za půl roku,“ uvedla pro INFO.CZ mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Podobný záměr, jak motivovat dlouhodobě nepracující si aktivněji hledat práci, měl v době hospodářské krize i bývalý ministr práce Jaromír Drábek z TOP 09. Rozdíl byl ale v tom, že veřejnou službu zaváděl pro některé nezaměstnané povinně. Ústavní soud pak jeho zákon smetl s tím, že jde de facto o nucené práce. „Úřad práce, který dávky vyplácí, teď už nemůže říct, že nepřijetím veřejné služby by lidé mohli být vyřazeni z evidence úřadu práce. To byl hlavní důvod, proč Drábkův model Ústavní soud před několika lety napadl jako nucené práce,“ vysvětlila již dříve pro INFO.CZ Alena Zieglerová z Institutu pro sociální inkluzi.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744